شما اینجا هستید
دانش و فناوری » صنعت هسته ­ای بیش از ۱۰۰ نیاز فناورانه را به محققان اعلام میکند

میثم تراب مستعدی در گفتگو با خبرنگار زردیس، با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه های تقاضامحور از جمله تستا اظهار کرد: یکی از مشکلات مهمی که در اکوسیستم نوآوری کشور وجود دارد، موضوع عدم به همرسانی مطلوب عرضه و تقاضای فناوری در بخش های مختلف جامعه و صنعت است. در سال های اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری تلاش کرده اند با ایجاد و راه اندازی سامانه هایی نظیر سامانه ساتع، ساجد و برگزاری رویدادهای مختلف تقاضامحور در جهت پیوند تقاضا و عرضه فناوری گام بردارند.

معاون پژوهش، فناوری و نوآوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای افزود: یکی از این رویدادهای تقاضا محور برگزاری نمایشگاه تقاضا محور تستا (تقاضای ساخت و تولید ایرانی) در هفته پژوهش و فناوری است که اولین دوره آن در سال ۱۳۹۷ برگزار شد و بر اساس اطلاع بنده بیش از ۹۰۰ نیاز فناورانه در آن نمایشگاه ارائه شد و امسال به یک وقفه یک ساله سومین دوره آن برگزار می شود.

وی ادامه داد: به نظر بنده هر چند سامانه های مختلفی جهت به همرسانی عرضه و تقاضای فناوری در چند سال گذشته ایجاد شده است، اما بزرگترین مزیت نمایشگاه های تقاضامحور (Reverse Expo) نظیر تستا، ارتباط مستقیم و رودروی متقاضیان فناوری و فناوران کشور نظیر دانشگاه ها، مؤسسات پژوهش و فناوری و شرکت های دانش بنیان است که کمک شایانی به شناسایی دقیق نیاز فناورانه توسط فناوران و ارزیابی توانایی فناوران توسط شرکتها و صنایع متقاضی فناوری کرده و موجب شکل گیری مشترک میان ایشان میشود.

تراب درباره نقش این نمایشگاه در حل مسائل کشور و ایجاد پیوند میان صنعت و دانشگاه، گفت: ارتباط مستمر و سازمان یافته مراکز علمی با جامعه و صنعت اهمیت ویژه ای در توسعه فناوری و رفع چالشهای کشور دارد. این موضوع بارها در مقاطع زمانی مختلف مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و البته در سال های اخیر اقدامات خوبی در این زمینه انجام پذیرفته، که از جمله آنها می توان به “تدوین طرح تحول در همکاری های دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت” اشاره کرد.

نمایشگاه های تقاضا محور محدود به زمان های خاص نباشد

معاون پژوهش، فناوری و نوآوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای تصریح کرد: قطعاً این قبیل نمایشگاه های تقاضا محور در صورت مشارکت نهادها و شرکت های بزرگ و کلیدی صنعتی و حضور فعال پژوهشگران مراکز علمی، میتوانند نقش کلیدی در رفع نیازهای فناورانه کشور و تقویت ارتباط بین دانشگاه و صنعت ایفاد کند. البته ضرورت دارد اینگونه نمایشگاه های تقاضا محور محدود به زمان های خاص نظیر هفته پژوهش و فناوری نبوده و دستگاههای مختلف به صورت مستمر نسبت به برگزاری این نمایشگاه ها اقدام کنند، که خوشبختانه این موضوع با در حال حاضر در سطح کشور به نحو مطلوبی در حال اقزایش است و ما نیز در مجموعه صنعت هستهای اولین رویداد Reverse Pitch را در آینده نزدیک با همکاری صنوف نوآوری و شکوفایی برگزار خواهیم کرد.

جهت دهی به پژوهش های دانشگاهی و پایان نامه ها

وی در پاسخ به این سوال که ارائه نیازمندی های پژوهش و فناوری از سوی صنعت چه نقشی در هدایت پژوهش های دانشگاهی به سمت اهداف پیشبینی شده دارد؟ گفت: در سند طرح تحول مشارکت اعضای هیأت علمی در رفع نیازهای جامعه و صنعت و اجرای پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی براساس سفارش مستقیم جامعه و صنعت، به عنوان دو هدف کلان کشور در این بخش اشاره شده است. بدون شک برگزاری نمایشگاه های تقاضا محور و ارائه نیازهای فناورانه بخش های دولتی و غیردولتی در این نمایشگاهها و ارتباط مستقیم دانشگاه و صنعت، می تواند نقشی کلیدی در جهتدهی به پژوهشهای دانشگاهی و پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی در جهت رفع نیازهای پژوهشی و فناوری ارائه شده در نمایشگاه داشته باشد.

تراب افزود: یکی از برنامه های اصلی صنعت هسته ای در دوره جدید، ارائه نیازهای فناورانه در قالب پروژه های پژوهشی و پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی به دانشگاه است که این موضوع مورد تأکید ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.

حضور پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در نمایشگاه تستا

معاون پژوهش، فناوری و نوآوری پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای ضمن اشاره به اینکه پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای به نمایندگی از سازمان انرژی اتمی ایران با هدف ارائه نیازهای فناورانه صنعت هسته ای برای نخستین بار در این نمایشگاه شرکت می کند، گفت: با توجه به رویکرد سازمان در استفاده حداکثری از توان داخلی در رفع نیازهای این صنعت در بخش های مختلف شامل حوزه های نیروگاهی، چرخه سوخت هسته ای، کاربرد پرتوها و لیزر در نظر است با شرکت فعال در این نمایشگاه ضمن ارائه نیازهای خود نسبت به شناسایی شرکت های توانمند و نیز استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی در رفع چالش های صنعت هسته ای اقدام کند.

ارائه بیش از ۱۰۰ نیاز فناورانه از سوی مجموعه صنعت هسته ای کشور

وی با اعلام اینکه حدود ۱۰ شرکت از مجموعه صنعت هسته ای کشور در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: بیش از ۱۰۰ نیاز فناورانه از سوی مجموعه صنعت هستهای کشور در حوزه های علمی و فنی مختلف در این نمایشگاه ارائه خواهد شد و فرصت بسیار مناسبی برای دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان سایر فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری برای ورود به حوزه رفع نیازهای فناورانه صنعت هسته ای کشور است.

تراب در پاسخ به این سوال که چه رویدادهایی در نمایشگاه برگزار می شود، گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت در نظر است سه رویداد Reverse Pitch در حوزههای نیروگاه اتمی، چرخه سوخت هسته ای و لیزر در طول برگزاری نمایشگاه برگزاری کند؛ لذا توصیه می شود اساتید دانشگاهها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به طور جدی و فعال در این نمایشگاه و رویدادهای جانبی آن شرکت کنند.

اخبار زردیس | جدیدترین اخبار ایران و جهان