شما اینجا هستید
بین الملل » مخالفت بایدن با ارائه گزارش سری به کنگره درباره توان نظامی ایران

به گزارش خبرگزاری زردیس، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا قانون مجوز دفاع ملی (NDAA) این کشور را در بودجه سال مالی ۲۰۲۲ امضا کرد.

با این حال بر اساس بیانیه کاخ سفید که اندکی پس از امضای قانون مذکور توسط رئیس جمهور آمریکا منتشر شد، «جو بایدن» با ماده‌ای در این قانون درباره الزام به ارائه گزارش‌های دقیق در مورد قابلیت‌ها و فعالیت‌های نظامی و اقتصادی ایران مخالفت کرده است.

در بیانیه کاخ سفید به نقل از بایدن گفته شده است که بخشی از این قانون که مربوط به ایران است، دولت را ملزم به ارائه توضیحات با جزئیات کامل و مفصل درباره پیشرفت‌های نظامی، انتقال نفت، پرتاب موشک و موارد مشابه درباره ایران می‌کند.

در این بیانیه گفته شده که رئیس جمهور آمریکا از ادارات و سازمان‌های اجرایی می‌خواهد تا گزارش‌های خاص را فقط به کمیته‌های خاص ارائه دهند، چون این اطلاعات شامل اطلاعات طبقه‌بندی شده بسیار حساس است، از جمله اطلاعاتی که می‌تواند مربوط به منابع امنیتی حیاتی باشد و یا برنامه‌های عملیاتی نظامی آتی را فاش کند.

بایدن در بیانیه خود خاطرنشان کرد: «قانون اساسی به رئیس جمهور این اختیار را می‌دهد که از افشای چنین اطلاعات بسیار حساسی به منظور انجام مسئولیت خود در حفاظت از امنیت ملی جلوگیری کند. باید نظارت حیاتی و سایر وظایف قانونی را در رابطه با امنیت ملی و مسائل نظامی انجام دهیم.»

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که معتقد است کنگره این درک مهم را خواهد داشت و امیدوار است که قانون‌گذاران «با الزامات گزارش‌دهی قانونی به‌گونه‌ای عمل کنند که نیازهای کنگره را مطابق با ضرورت برآورده کند و توجه لازم به حفاظت از افشای غیرمجاز اطلاعات طبقه‌بندی شده وجود داشته باشد.»

مخالفت بایدن با افشای جزئیات نظامی مرتبط با ایران به کنگره در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات با ایران روز دوشنبه در وین از سر گرفته شده است. هشتمین دور از گفتگوهای برچیدن تحریم‌ها با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز شد.

در این نشست که با شرکت هیأت‌های ایران، گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ برگزار شد، روند مذاکرات مورد ارزیابی قرار گرفت. در این نشست همچنین در خصوص نحوه ادامه گفتگوها بحث و تبادل نظر شد.

اخبار زردیس | جدیدترین اخبار ایران و جهان