"خرم بید" پایتخت سنگ ایران/ فعالیت بزرگترین معدن "مرمریت" کشور پس از ۱۱ سال از سرگرفته شد - اخبار زردیس
شما اینجا هستید
اقتصاد و بازار » “خرم بید” پایتخت سنگ ایران/ فعالیت بزرگترین معدن “مرمریت” کشور پس از ۱۱ سال از سرگرفته شد

به گزارش خبرگزاری زردیس به نقل از خبرگزاری تسنیم ازشیراز، «فعالیت بزرگترین معدن سنگ مرمریت کشور در استان فارس با ظرفیت استخراج اسمی سالانه 200 هزار تن از سر گرفته شد که این امر زمینه بازگشت تعداد 720 نفر را به فعالیت و عرصه استخراج و فرآوری این مواد معدنی فراهم می‌کند».

این عبارتی است که امروز در جریان سفر شهرستانی استاندار فارس به خرمبید از سوی حمیدرضا ایزدی، رئیس سازمان صمت استان مطرح شد که خبری مسرت‌بخش است چراکه این معدن از سال 90 به دلیل پاره‌ای اختلاف‌نظرها میان مردم منطقه و بهره‌بردار این معدن تعطیل شده بود.

سوال اینجاست که ماجرای معدن چاه مرغی چیست و چرا باید بزرگترین معدن سنگ مرمریت کشور به مدت 11 سال تعطیل باشد. معدن چاه مرغی یکی از مهم‌ترین معادن مهم شمال فارس در شهرستان خرمبید است که سنگ آن از بهترین نوع سنگ در آسیا شناخته شده و با نام سنگ دهبید شهرت جهانی دارد.

براساس آنچه در اخبار مربوط به این معدن آمده از سال 90 این معدن که معاش صدها کارگر را تامین می‌کرد، تعطیل شد و تا سال 92 به صورت نیمه کاره فعالیتش ادامه داشت. در سفر استانی محمود احمدی‌نژاد در سال86 هیئت دولت مصوبه‌ای صادر کرد که پس از پایان اجاره، بهره‌برداری از معدن در قالب شرکت تعاونی مردمی به مردم واگذار شود.

در سال 88 مجوز بهره‌بردار تمام و بهره‌بردار پیرو مصوبه هیئت دولت و امتناع دولت از تمدید پروانه به دیوان عدالت اداری شکایت برد پس از حدود دو سال تعطیلی معدن در سال 90 دیوان اقدام دولت را ناحق دانسته و دستور صدور تمدید مجدد پروانه را صادر کرد.

در این شرایط عده‌ای از افراد سودجو با حمله به تأسیسات، تجهیزات و ماشین‌آلات معدن دهبید استان فارس آن را به آتش کشیدند و خسارات فراوانی به این معدن وارد کردند.

تعطیلی معدن تا اردیبهشت 94 و سفر استانی دولت وقت ادامه داشت تا اینکه در آن سفر با دستور وزیر صمت از سرگیری فعالیت معدن در دستور کار قرار گرفت. بنا به آنچه علی همتی، رئیس وقت سازمان صمت استان فارس در خردادماه اعلام کرده فعالیت معدن چاه مرغی به عنوان دستاورد سفر دولت از سر گرفته می‌شود که با این کار 700 معدن‌کار می‌توانند دوباره شاغل شوند.

در این خبر همچنین رئیس وقت سازمان صمت استان فارس اعلام کرده بود که 30 درصد از سود این معدن باید صرف توسعه و آبادانی شهرستان خرمبید شود.

حال پس از گذشت 7 سال از وعده مسئولان سازمان صمت استان فارس امروز رئیس این سازمان خبر از سرگیری فعالیت معدن چاه مرغی را اعلام کرده است. به گفته حمیدرضا ایزدی استان فارس و منطقه خرم‌بید دارای معادن غنی کانی‌های فلزی و غیرفلزی از جمله سنگ‌های تزئینی است و فعالیت مجتمع معادن دهبید (معدن چاه مرغی)  شهرستان خرم بید به عنوان بزرگترین معدن سنگ مرمریت کشور از سر گرفته شد.

براساس گفته‌های رئیس سازمان صمت استان فارس این معدن با ظرفیت استخراج اسمی سالانه 200  هزار تن زمینه بازگشت تعداد 720 نفر را به فعالیت و عرصه استخراج و فرآوری این مواد معدنی فراهم می‌کند.

ایزدی  ذخیره قطعی بیش از  17 میلیون تن ماده معدنی  در مجتمع معادن دهبید را در سفر امروز خود مطرح کرده و از سرگیری فعالیت این معدن را عاملی برای کارآفرینی و اشتغال، شکوفایی اقتصادی منطقه، ارز آوری و صادرات محصولات دانسته است.

به گفته وی  تعداد  185 کارخانه سنگبری در حوزه سنگ تزئینی و نما با اشتعال بالغ بر 4000 نفر در دو بخش معدن و صنایع معدنی در  شهرستان خرم بید فعال هستند و در همین راستا نیز امروز  یک واحد تولیدی سنگ‌های ساختمانی تزئینی  با حضور استاندار و برخی مسئولان استان درشهرستان خرمبید افتتاح شد.

آنگونه که رئیس سازمان صمت استان فارس اعلام کرده این واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری بالغ بر 900  میلیارد ریال و تولید سالانه 15 هزارتن انواع سنگ‌های ساختمانی تژئینی اسلب و ایجاد اشتغال برای تعداد 30 نفر توسط بخش خصوصی و ماشین آلات و تجهیزات ساخت داخل در شهرستان خرمبید به بهره‌برداری رسید.

براساس این گزارش شهرستان خرم بید با داشتن گنجینه‌ای از معادن سنگ‌های مرمریت تزئینی، ساختمانی و نما به عنوان پایتخت سنگ‌های تزئینی ایران مشهور است، 38 معدن با اشتغال 1500 نفر  و استخراج  سالیانه 1.4 میلیون تن  با ذخیره قطعی  142 میلیون تن از ذخایر معدنی این شهرستان است.

اخبار زردیس | جدیدترین اخبار ایران و جهان