معبد بوروبودور اندونزی

معبد باشکوه بوروبودور، واقع در جزیره جاوا اندونزی، بزرگترین بنای بودایی جهان و یک مکان باستانی که به طور گسترده از آن به عنوان یکی از هفت عجایب جهان یاد می شود، است. این معبد با شکوه روی تپه ای قرار دارد که مشرف به مزارع سرسبز و تپه های دوردست است. طراحی معبد در معماری گوپتا و در قرن نهم ساخته شده است و تأثیر هند را بر منطقه نشان می دهد، اما هنوز صحنه ها و عناصر بومی کافی وجود دارد که بوربودور را منحصر به فرد و اندونزیایی نشان دهد.

مشخصات معبد بوروبودور اندونزی

معبد بوروبودور مساحت عظیمی را پوشش می دهد و ابعاد 123 در 123 متری دارد. این بنای تاریخی از طراحی شگفت انگیزی ساخته شده است و با ۲۶۷۲ تابلو و 504 مجسمه بودا تزئین شده است. معماری و سنگ تراشی این معبد هیچ مانندی در دنیا ندارد و بدون استفاده از هر نوع سیمان یا ملات ساخته شده است! ساختار این معبد مانند مجموعه ای از بلوک های عظیم لگو است که به هم چسبیده و بدون چسب در کنار هم قرار گرفته اند.
معبد بوربودور حتی الان ده قرن است که نیرومند و پابرجا مانده است. این معبد در سال 1815 کشف شد در حالی که زیر خاکستر آتشفشانی دفن شد بود. در دهه 1970 دولت اندونزی و یونسکو با هم همکاری کردند تا Borobudur را به شکوه و عظمت سابق خود بازگرداند و این بازسازی هشت سال به طول انجامید و امروزه این یکی از گنجینه های ارزشمند اندونزی و جهان است.

شگفتی ها و تزیینات معبد بوربودور

این معبد با نقش برجسته های حکاکی شده روی سنگ مرمر و تصاویری از زندگی بودا تزئین شده است. مفسران ادعا می كنند كه این بزرگترین و كامل ترین معبد بودایی در جهان است كه در شایستگی هنری بی نظیر می باشد.

نحوه رفتن به معبد بوربودور

بهترین راه برای کشف این سایت پیاده روی است. با صعود به بالای این معبد باشکوه با حکاکی های سنگی و پیچیده ای که در دیوارهای معابد نمایش داده می شود شگفت زده خواهید شد. مطمئناً اگر از این معبد عظیم بدون اینکه از تاریخ و اهمیت آن که در تکیه گاه های بسیار زیاد اسیر شده است بازدید کنید، یک تجربه عالی را از دست خواهید داد.
Borobudur با Yogyakarta اندونزی تنها یک ساعت با ماشین فاصله دارد. آسانترین راه برای رسیدن به معبد، استفاده از تور روزانه یا اجاره ماشین است. در طول بازدید از Borobudur، از هوای خنک و تازه و جاده های زیبای آن که با درختان بزرگ پوشیده شده اند، لذت ببرید. ورود به مجموعه معبد آسان است و بیشتر بازدید کنندگان تصمیم می گیرند که با پای پیاده مسافتی را برای رسیدن به ورودی طی کنند. اگر تمایل به پیاده روی ندارید می توانید یک کالسکه با اسب را با قیمت مناسب کرایه کنید.

هزینه راهنمایی برای بازدید از معبد بوروبودور

راهنماها برای شناساندن معبد به گردشگران حدود 50،000Rp هزینه می گیرند، اما این یک سرمایه گذاری عاقلانه است زیرا یک راهنما قادر خواهد بود تا شما به تمام مکان های معبد برده و تاریخ آن را از شروع ساخت معبد در دوران سلسله سیاییلندرا توضیح دهد. حجاری های سنگی که روی معبد ترسیم شده اند، افسانه ها و داستانهایی را نشان می دهند که از اهمیت فلسفی زیادی برخوردار هستند. برای سرگرمی کودکان نیز، منطقه وسیع چمن سبز اطراف Borobudur را از دست ندهید.

خرید سوغاتی بعد از دیدن معبد بوربودور

وقتی از ورودی خیابان سبز و پارک عبور کنید، بسیاری از فروشندگان در این منطقه به شما سوغاتی و سایر اجناس را پیشنهاد می دهند، اما مقرراتی نیز برای جلوگیری از مزاحمت بازدید کنندگان وجود دارد.

بیابان وادی رم در اردن Wadi Rum

بیابان وادی رم Wadi Rum که با نام دره ماه نیز شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در اردن است.
وادی رم صحرایی بسیار خشک است مملو از کوه‌ها و تپه‌ها که در جنوب اردن قرار دارد.

دره ماه صحرایی مملو از کوه‌ها و تپه‌هاست که در جنوب اردن قرار دارد و به خاطر مناظر زیبا و چشمگیرش شهرت یافته ‌است.

ماسه‌سنگ‌هایی به شکل سطح ماه با طیفی از رنگ‌های قرمز، پهنای وسیع وادی و ماسه‌های نارنجی رنگ، همه و همه از جذابیت‌های این پهنه‌ی وسیع زمین هستند.
وادی روم جایی است که شباهت زیاد آن به مریخ، باعث شده تا دوستداران مریخ دیگر به دنبال مریخ در زمین بگردند!
تنها دلیل آن خاک سرخ منطقه وادی رم است.

مشخصات بیابان وادی رم


ارتفاع این وادی از سطح دریا ۱۸۰۰ متر است و با ۷۴ هزار هکتار مساحت، وجود سنگ‌نگاره‌ها، کتیبه‌ها و بقایای باستان‌شناسی از سکونت انسان‌ها در ۱۲ هزار سال قبل در این منطقه نشان دارند.
وادی رم در کنار “شهر سنگی پترا” و “شهر ساحلی عقبه” ضلع سوم مثلث طلایی گردشگری اردن را تشکیل دهد.
امروزه در وادی رم چند طایفه از اعراب بیابان‌نشین زندگی می‌کنند و سرچشمه اصلی درآمد آن‌ها گردشگری است.

ثبت وادی روم  Wadi Rum در یونسکو

نام این بیابان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
در نهایت پس از ثبت وادی رم از سال ۱۹۹۸ به مکانی کاملا حفاظت شده تبدیل شده است.

تفریحات رایج Wadi Rum


در حال حاضر صحرای رم Wadi Rum از بزرگترین مناطق گردشگری کشور اردن است.
اینروزها با توجهات مقامات اردنی و حمایت بانک جهانی دره ماه اردن به برترین صحرای این کشور تبدیل شده است.
ار تفریحات رایج توریستها در این مکان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پیاده روی بر شن زارهای داغ
 • استراحت در کمپ های صحرایی زیر چتر ستارگان
 • شتر سواری
 • آفرود سواری در بیابان و صحرا
 • بالن سواری
 • صخره نوردی
 • بازدید از کوه سنگی بورداح Jebel Burdah
 • صخره ۷ حکمت یا صخره هفت رکن حکمت Seven Pillars of Wisdom

جاذبه های گردشگری مرودشت فارس

مرودشت با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی ارزشمندی مانند تخت‌جمشید، نقش رستم‌، نقش رجب، شهر تاریخی اصتخر و همچنین تنگ‌ بستانک یا بهشت‌گمشده، یکی از شهرهای گردشگر پذیر استان فارس است.

تخت‌جمشید

تخت جمشید
معرفی تخت‌جمشید آن چنان که شایسته آن است، حقیقتا دشوار است و تا این شاهکار تاریخی را از نزدیک نبینید، نمی‌توانید عظمت آن را درک کنید. در هر قسمت از این مجموعه تاریخی که قدم می‌زنید شکوه و عظمت ایران باستان و سلسله هخامنشیان را با تمام وجود احساس می‌کنید. تخت‌جمشید که بدون تردید نمادی بی‌بدیل از نبوغ و هنر نیاکان ما است، به قدری جذاب و  فریبنده است که دنیا را مجذوب خود کرده است و یونسکو نیز این اثر حیرت‌انگیز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده است.
تخت جمشید
معماری این اثر جاودانه که در دنیا همتایی ندارد، هنوز هم الهام‌بخش معماران با ذوق و متبحر است و در ساخت برخی از بناهای شاخص کشور از جمله ساختمان صندوق بانک ملی ایران، هتل بزرگ داریوش، سردر دانشکده علوم سیاسی تهران و چند ساختمان مهم به کار گرفته شده است. سرستون‌های منحصر به‌فرد این گنج تاریخی بی همتا، بقایای به جا مانده از کاخ‌های شاهان هخامنشی و تندیس‌های زیبای آن، پس از گذشت ۲۵۰۰ سال در برابر حوادث مختلف تاریخی مقاومت کرده و همچنان پابرجا باقی مانده‌اند. نقوش حک شده بر پیکره تخت جمشید برخی از آداب و رسوم و آئین‌های نیکو و پسندیده ایرانیان باستان را با زبان تصویر روایت می‌کنند.
تخت جمشید
این مجموعه بقایای از مهم‌ترین کاخ‌های سلسله هخامنشی را خود جای داده است که از میان آن‌ها می‌توان به کاخ آپادانا (کاخ اختصاصی داریوش) کاخ تجر (کاخ اختصاصی کوروش) کاخ هدیش (کاخ اختصاصی خشایار شاه) کاخ صد ستون (کاخی به وسعت ۴۶۰۰۰ مترمربع که سقف آن بر صد ستون استوار شده است) کاخ شورا، کاخ اردشیر یکم، کاخ ملکه و آثار دیگر همچون دروازه ملل، آرامگاه اردشیر دوم، خزانه شاهی و تل تخت‌جمشید اشاره کرد. در ضمن در دل این کاخ‌ها موزه‌ای به نام موزه تخت‌جمشید با تاثیر از معماری خود آن‌ها ایجاد شده است که با ورود به آن خود را در میان ارزشمند‌ترین آثار به جا مانده از دوران هخامنشی می‌‌بینید.
موزه تخت جمشید
اگر تخت‌جمشید را بدون بازدید از این موزه منحصر‌به‌فرد ترک کنید، پشیمان خواهید شد. مو‌زه تخت‌جمشید قدیمی‌ترین بنای ایران است که به موزه تبدیل شده است.

مجموعه تاریخی نقش رجب

نقش رجب
منبع:همگردی
ساسانیان یکی دیگر از سلسله‌های مقتدر ایران باستان است. مجموعه تاریخی نقش رجب مکان مناسبی برای کسب اطلاعات در مورد مهم‌ترین وقایع تاریخی ایران در این سلسله است.
نقوش برجسته این مجموعه از سه بخش تشکیل شده‌ است که به آن‌ها مجلس می‌گویند. در  مجلس اول واقع در شمال محوطه، شاپور اول، دومین پادشاه ساسانیان را سوار بر اسبی قوی هیکل می‌بینیم و در کنار او ۹ تن از بزرگان حضور دارند که ظاهرا برای امر مهمی در کنار یکدیگر جمع شده‌اند.
نقش رجب
منبع: ویکی پدیا
در مجلس دوم، مراسم تاجگذاری اردشیر بابکان به تصویر کشیده که در آن ۸ مرد، زن و کودک حضور دارند و یک روحانی زرتشتی در حال اعطای تاج به شاه است. در مجلس سوم نیز مراسم تاجگذاری شاپور یکم، فرزند اردشیر بابکان نمایش داده شده است. در این مجلس نقوش شاپور یکم را در سوار بر اسب می‌بینیم که در حال گرفتن تاج خود از روحانی بزرگ زرتشتی است و او هم سوار بر اسب به تصویر کشیده شده است.

نقش رستم

خبرگزاری صدا و سیمای استان فارس
منبع: خبرگزاری صدا و سیمای استان فارس
در  نقش رستم نیز نقوش برجسته‌ای در دل صخره‌ها نقش بسته که تاریخ ایران را جاودانه می‌سازند و در آن‌ها بخشی از دوران تاج‌گذاری و بر تخت نشستن اردشیر بابکان و پیروزی شاپور اول بر امپراطوری پر قدرت رم را به تصویر کشیده شده است. در ضمن آرامگاه ابدی پادشاهان قدرتمند هخامنشی همچون داریوش کبیر، خشایارشاه و داریوش دوم نیز در این مجموعه قرار دارد؛ البته هیچ راه ورودی به داخل آرامگاه‌ها وجود ندارد و مقبره‌ها کاملا مهروموم شده‌اند.
کعبه زرتشت

اثر دیگری که در این مجموعه باعث جلب توجه گردشگران می‌شود، کعبه زرتشت است که زمانی کتاب مقدس اوستا و گنجینه‌های درباری در آن نگه‌داری می‌شده است؛ البته اطلاعات زیادی از این بنای مرموز وجود ندارد و معماهای زیادی در مورد آن حل نشده است. یکی دیگر از حقایق جالب در مورد این بنا، وجود سنگ نبشته شاپور یکم روی یکی از دیواره های آن است که به آن سنگ نبشته پهلوی نیز می‌گویند

شهر تاریخی استخر

شهر تاریخی استخر
منبع: پایگاه تخصصی گردشگری ایران
در زمان هخامنشان شهرهای آباد و پر رونق زیادی زیادی در استان فارس وجود داشته که یکی از آن‌ها همین شهر تاریخی استخر یا اصتخر است. این شهر در ایران باستان در زمره بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای ایران قرار داشته است؛ اما  پس از حمله اعراب به ایران کاملا نابود شد و اکنون به جز یک دروازه سنگی، چند ستون و چند دیوار سنگی چیزی از آن باقی‌نمانده است.

مقبره کمبوجیه (زندان سلیمان)

مقبره کمبوجیه (زندان سلیمان)
منبع: سفرگردی
یکی دیگر از آثار شاخص به جا مانده از سلسله هخامنشی، مقبره کمبوجیه یا زندان سلیمان بوده است که در‌حال‌حاضر تنها یک دیوار با سنگ‌های سفید مرمرنما با حفره‌هایی شبیه به پنجره از آن باقی‌مانده است. مقبره کمبوجیه در زمان خود یک شاهکار معماری بوده و آن چنان محبوب بوده است که داریوش تصمیم‌ گرفته است نمونه مشابه آن را در نقش‌رستم بنا کند که همان کعبه زرتشت است. جالب است بدانید این اثر تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو به نام بنای زندان به ثبت رسیده است.

قلعه استخر

قلعه استخر
منبع: پرتابل گردشگری جامع ایران
در انتهای شمال غربی جلگه مرودشت، سه کوه جدا از هم دیده می‌شوند که قلعه استخر روی یکی از آن‌ها دیده می‌شود. قلعه استخر متعلق به دوران دیلمیان بوده و اکنون به جز چند ویرانه چیزی از آن باقی‌نماده است. در گذشته استخر بزرگی در میان این قلعه قرار داشته که همیشه پر از آب بوده و اکنون چند درخت سرو چند صد ساله در کنار آن قد برافراشته‌اند. همچنین به تازگی چاهی سنگی به عمق ۶۰ متر در میان این بنا کشف شده که قبلا سرپوشیده است. جالب است این چاه هنوز هم آب دارد.

غار اشکفت گاوی

غار اشکفت گاوی
منبع: پرتابل گردشگری جامع ایران
اگر به غارهای مرموز و باستانی علاقه‌مند هستید، بازدید از غار اشکفت‌ گاوی را که در ۵ کیلومتری جنوب غربی مرودشت واقع شده از دست ندهید. در این غار آثار و نشانه‌هایی از انسان‌های نخستین به دست آمده که می‌توان به شیوه تدفین انسان در عصر انسان هوشمند، ابزارهای سنگی و ابزارهای استخوانی اشاره کرد.
طبق تحقیقات انجام شده، برخی از اشیای کشف شده در این غار متعلق به دوران پارینه سنگی، یعنی ۱۶ تا ۲۷ هزار سال پیش هستند. اشکفت گاوی که دهانه آن به سمت رود کر قرار  دارد و در فاصله ۱۰۰ متری از رود کر قرار گرفته است، در سال ۱۳۴۸ کشف و کاوش آن در سال ۱۳۵۷ آغاز شد.

پل خان

پل خان مرودشت
منبع: ویکی پدیا
پل خان یکی از پل‌های تاریخی نزدیک مرودشت بوده که در عصر صفویه و در سال‌های بین ۱۰۲۱ تا ۱۰۴۳ روی رودخانه کر احداث شده است. این پل با ۵ دهانه، طول ۱۰۰ متر، عرض ۵ متر بنایی و ارتفاع ۱۳ متر (در بالاترین نقطه پل) مستحکم است که از سنگ و ساروج (خاک رس و آهک) ساخته شده است. پل بیدگل در بخش درودزن، دهستان ابرج، روستای بیدگل، پل تاریخی استخر در دهستان نقش رستم، روستای حاجی آباد، ۱۰۰ متری جنوب غرب شهر استخر متعلق به عصر ساسانی و پل سیوند در ۲ کیلومتری شمال روستای سیوند از توابع مرودشت که متعلق به دوران ساسانیان و اشکانیان است و پل بند امیر واقع در روستای بند امیر، از دیگر پل‌های تاریخی مرودشت هستند.
پل سیوند
نمایی از پل سیوند

روستای بند امیر و پل بند امیر

پل بند امیر
روستای بند امیر یکی دیگر از روستاهایی است که توانایی جذب گردشگران زیادی را دارد. این روستا از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی از جمله مناظر طبیعی اطراف رود کر، نهرها و از همه مهم‌تر پل بند امیر برخوردار است. این پل بنایی مستحکم بوده که روی رودخانه کر ساخته شده و متعلق به دوران دیلمیان و قرون اولیه اسلامی است.

امامزاده ایوب مرودشت

امامزاده ایوب نبی
در یک کیلومتری جنوب روستای چمنی رامجرد در ۳۰ کیلومتری مرودشت، بقعه‌ای متبرکه به نام امامزاده ایوب نبی وجود دارد که نزد مزدم روستا از احترام ویژه‌ای برخوردار است. همچنین در امامزاده ایوب چشمه‌ای جریان دارد که به اعتقاد مردم اهالی آب آن شفابخش است. وجود فضای سبز دلنشین و سکوهایی برای استراحت در اطراف بقعه موجب شده این امامزاده که در دل کوه قرار گرفته، به تفرجگاهی برای مردم تبدیل شود.
همچنین در  پانصد متری این امامزاده تپه‌ای پرشیبی وجود دارد که در گذشته جوانان از آن به عنوان سرسره استفاده می‌کردند؛ اما امروزه دیگر استقبال چندانی از آن نمی‌شود.

بهشت گمشده یا تنگ بستانک

پارس ناز

بهشت گمشده نامی درخور و برازنده این مکان رویایی است. پوشش جنگلی انبوه، آبشارهای خروشان، منظره زیبا و بکر دریاچه سد درودزن که در مسیر آبشارها قرار دارد، درختان سربه‌فلک کشیدده بلوط، معماری منحصر‌به‌فرد خانه روستاهای منطقه و شالیزارها، همه و همه تنگ بستانک را به بهشتی مثال‌زدنی تبدیل کرده‌اند. یکی از جذابیت‌های خاص این منطقه، رویش انواع مختلفی از درختان در بستر‌های سنگی است که نشانه‌ای از قدرت بی‌رقیب و تحسین‌برانگیز طبیعت است.
بهشت گمشده
بهترین زمان بازدید از تنگ بستانک بهار و تابستان، مخصوصا از اوایل اردیبهشت تا اواخر مرداد است. برای دسترسی به بهشت گمشده باید ابتدا وارد جاده تنگ براق شوید و سپس از طریق آن به سمت کامفیروز حرکت کنید.

آبشار دشتک

آبشار دشتک
منبع:IranDeserts
در نزدیکی مرودشت و در ناحیه‌ای به نام دشتک ابرج، روستایی به نام ابرج وجود دارد که دو آبشار زیبا را در خود جای داده و آبشار دشتک یکی از آن‌ها است. هر کسی برای نخستین بار آبشار دشتک را ببیند؛ مبهوت زیبایی آن می‌شود. در ضمن درختان بلند و کهن گردوی اطراف آبشار نیز زیبایی آن را دو چندان کرده است.
روستای دشتک
منبع:IranDeserts
اگر چه گردشگران کمی از وجود این روستا و آبشار مطلع هستند؛ اما هر دو جاذبه به خوبی توانایی جذب گردشگر را دارند؛ زیرا روستای دشتک ابرج با برخورداری از صدها هکتار باغ انگور و گردو یکی از زیباترین روستاهای استان فارس بوده و به‌تازگی به روستای هدف گردشگری نیز انتخاب شده است.
روستای دشتک
منبع:IranDeserts
از دیگر جاذبه‌های این روستا می‌توان به معماری خاص خانه‌های روستا درخت چهار کهن روستا که احتمالا قدمت آن به ۴۰۰۰ سال می‌رسد، چشمه‌های آب معدنی خنار، نهروم، مرشدی، آبگری، ده گاه، دره و آبگرمی با آبی شفا‌بخش برای درمان بیماری‌ها و چندین چشمه دیگر از جمله بید چنگ، آب چغور، باغ جمال (باباجمال) و…، ۶ آسیاب قدیمی، راه‌پله‌ای با ۱۲۰۰ پله سنگی و امامزاده فخرالدین اشاره کرد

سد درود زن

سد درودزن
سد درون زن یکی از جاذبه‌های شناخته‌شده مرودشت بوده و در ۵۰ کیلومتری شمال غرب مرودشت واقع شده است. قدمت بنای اولیه این سد که در بهترین نقطه رود کر ساخته شد، به سلسله هخامنشیان باز می‌گردد و در آن زمان یکی از شاهکارهای معماری محسوب می‌شده و در‌حال‌حاضر عنوان قدیمی‌ترین سد خاورمیانه را نیز به خود اختصاص داده است.
دریاچه سد درودزن
عکاس: رضا قادری
در اطراف دریاچه سد نیز مناظر زیبایی به وجود آمده و علاوه بر سازه سد، دریاچه آن نیز دیدنی است؛ البته متاسفانه در چند سال اخیر، خشکسالی گریبان‌گیر این سد نیز شده و آب آن به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

تفرجگاه تیرباغ

تفرجگاه تیرباغ
عکاس: عباس یکتاپرست
اگر می‌خواهید هوای خنک و چشم‌انداز نسبتا سرسبزی را تجربه کنید، تفرجگاه تیرباغ در روستای کنداز را که پوشش گیاهی مناسبی دارد و دارای چند چشمه و رود است، از دست ندهید.
روستای کنداز دشت ابرج
نمایی زیبا از روستا

تنگ خشک

تنگ خشک
تنگ خشک مرودشت یکی از تفرجگاه‌های مرودشت بوده که در بخش سیدان، بعد از روستای سیوند قرار گرفته و پوشش جنگلی نسبتا مناسبی دارد. این تفرجگاه در گذشته از چند آبشار نیز برخوردار بوده است؛ اما درحال‌حاضر متاسفانه تمام آن‌ها خشک شده‌اند.

قصر قلات

روستای قلات
در اطراف شهر سیدان واقع در بخش سیدان شهرستان مرودشت، روستایی به نام قلات وجود دارد که طبیعت بکری دارد و چند جاذبه تاریخی مانند قصر قلات (مکانی برای نگه‌داری قلات در زمان هخامنشیان)، کلیسای باستانی روستا که از معماری سنگی و جالبی برخوردار است، آسیاب‌های قدیمی، گورستانی تاریخی با سنگ‌های حجاری و حکاکی شده، بازار قدیمی و سنگ‌فرش شده و قلعه قزل ارسلان را در خود جای داده است.
قلعه قلات
قلعه قلات
این شهر تعدادی جاذبه تاریخی مانند باغ بدره، حوض ماهی، سرآسیاب، چهل دختران و میان مورت حوض ماهی، آبشارهای سه گانه این روستا و دو رودخانه شب شتری و چشمه انجیری را که پوشش گیاهی جذابی از جمله گیاهان خودروی دارویی و وحشی دارند و تفرجگاه‌های مناسبی در اطراف آن‌ها ایجاد شده است، نیز در خود جای داده است.

از دیگر  دیدنی های مرودشت می‌توان به غار پلنگان اشاره کرد که در آن استخوان حیوانات به وفور دیده می‌شود و به دلیل مشاهده ردپای پلنگ در آن، پلنگان نامیده شده است. این غار در نزدیکی روستای میان‌قلعه واقع شده است.
غار شاداب یا عروسیکی دیگر از غارهای مرودشت بوده ۳۰ کیلومتری شمال غرب مرودشت واقع شده است و برای رسیدن به آن باید تحمل دو ساعت کوه‌نوردی سبک را داشته باشید. این غار به ثبت ملی هم رسیده است
تل باکون یکی دیگر دیدنی‌های باستانی مرودشت است که در نزدیکی تخت‌جمشید واقع شده است. قدمت یکی از تپه‌ها به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد و قدمت دیگری به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. ظروف سفالی منقوش یافته شده در این دو تپه ارزش بسیاری زیادی دارند و تعدادی از آن‌ها در موزه ملی تهران نگه‌داری می‌شوند
عکس کاور: علی نبوی
نویسنده : احمدرضا فرهبد

موزه‌ی ماتر، موزه‌ای که بهتر است از بازدید آن منصرف شوید!

این بار مسیر حرکت خود را تغییر داده و به جای گشت و گذار در خانه‌های متروکه، تسخیر شده و ترسناک، به سراغ یک موزه می‌رویم. شاید باورتان نشود، اما موزه‌هایی هم هستند که به جای ارائه‌ی آثار هنری و باستانی به نمایش چیزهایی می‌پردازند که باب طبع همه نبوده و چه بسی ترسناک و ناخوشایندند. “موزه‌ی ماتر” (Mutter) از این جمله است.

مجموعه مقالات گردشگری وحشت، به معرفی بهترین‌های دنیای ترس و هیجان پرداخته و بدون هیچ گونه پیش‌داوری، تنها به بیان مدارک و مستندات موجود در رابطه با این مکان‌ها می‌پردازد. ما صحت و سقم این داستان‌ها را تأیید نکرده و تنها در مقام معرفی، داستان هر کدام را برای شما بازگو می‌کنیم. قضاوت با شماست که این داستان‌ها را بپذیرید یا خیر.
“هشدار، ممکن است برخی از تصاویر حاوی نکات ناراحت کننده باشند”
اگر روزی گذرتان به ایالت “پنسیلوانیا” و مرکز شهر “فیلادلفیا” افتاد، شاید باید سری هم به موزه‌ی معروف ماتر بزنید، البته اگر عاشق تجربه‌ی ترس، از منظری دیگر هستید. این موزه در سال ۱۸۶۳ تأسیس شد، درست مدت کمی بعد از آنکه دکتر “توماس دنت ماتر” (Thomas Dent Mutter) مجموعه‌ی شگفت انگیز و نادر خود را به کالج طب فیلادلفیا اهدا کرد.
دکتر توماس ماتر
این مجموعه شامل انواع ناهنجاری‌های جسمانی، مومی، نمونه‌هایی از بیماری‌های مختلف و کم‌تر دیده شده و البته تجهیزات پزشکی آن زمان است، چیزهایی که شاید باورتان نشود تا چه اندازه قدرت ترساندن مردم را دارند. امروزه، گردانندگان این موزه به دلیل بهره مندی از این مجموعه‌ی گرانبها که شامل بیش از از بیست هزار نمونه‌ی مختلف است، به خود می‌بالند. در کنار پزشکان و محققان عالم طب، این موزه سالانه پذیرای ۱۵ درصد بازدیدکننده‌ی عادی است. اما باور کنید همین دسته‌ی کوچک با بازدید از این موزه، به اندازه‌ی کافی برای باقی عمر خود، کابوس فراهم کرده‌اند.
موزه ماتر
هدف اصلی از تأسیس این موزه، کمک به آموزش و تحقیقات پزشکی در قلب فیلادلفیا بود. در این موزه چیزهایی به نمایش گذاشته شده است که شاید باورتان نشود، از برش‌هایی از مغز نابغه‌ی معروف جهان “آلبرت اینشتین” گرفته تا بخشی از حنجره‌ی آبراهام لینکلن و صدها نمونه‌ی نادر از اختلالات ژنیکی و ناهنجاری‌های جسمانی دیگر. در واقع این موزه، نمونه‌ای عجیب، تماشایی و البته ترسناک در تاریخچه‌ی عمل پزشکی است.
نمونه های ارائه شده در موزه ماتر
در وجه کلی، این موزه بیش از هر کس دیگری، برای محققان دنیای زیست پزشکی جذابیت داشته و دنیای مملو از سرگرمی را برای آن دسته از افراد فراهم آورده است که حس کنجکاوی آمیخته با رگه‌هایی از شیطنت بیمارگونه دارند. در واقع در این موزه شماری از ترسناک‌ترین های این حوزه را مشاهده خواهید کرد که نمایشی واقعی از کابوس‌های دلهره‌آور هستد، به همین دلیل بهتر است حتی المقدور بازدید از این موزه را با شکم خالی به اتمام برسانید!
موزه ماتر
در ادامه همراه شما به تماشای گوشه‌ای از عجیب‌ترین دارایی‌های این موزه می‌نشینیم. نمونه‌هایی که هر کدام درنوع خود جذاب، غیر عادی و البته تا حدودی ترسناک هستند.

مجموعه‌ی عجیب شِوالیه جکسِن (Chevalier Jackson)

اشیای خارج شده از بدن انسان در موزه ماتر
“شوالیه جکسون” در واقع یک “Otolaryngologist”بود، این واژه به طبیبی اطلاق می‌شود که به مطالعه‌ی ناهنجاری‌های ایجاد شده در ناحیه گوش، بینی، حلق، سر و گردن انسان می‌پردازد. این متخصص در دهه‌ی ۱۹۰۰، در کالج پزشکی فیلادلفیا مشغول به کار بود. او بیش از هر چیزی به دلیل توسعه‌ی روش‌های مخصوص برای خارج کردن اشیای خارجی از بدن بیماران خود به شهرت رسیده است، به عنوان مثال چیزهایی که به اَشکال مختلف باعث انسداد مسیر تنفسی بیماران می‌شدند.
اشیای خارج شده از بدن انسان در موزه ماتر
آقای جکسون در طول دوران پربار کاری خود که ۷۵ سال به طول انجامید، چیزهای زیادی را از گلو، نای و ریه‌ی بیماران خود خارج کرد که بخش قابل توجهی از آنها در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. حدود ۲.۳۷۴ شی همچون دکمه، سنجاق، انواع آجیل، سکه، تکه‌های استخوان، پیچ، دندان مصنوعی و اسباب بازی‌های کوچک در کنار بسیاری از چیزهای دیگر بخشی از مجموعه‌ی قابل توجه را تشکیل می‌دهند.


کتاب‌های جلد شده با پوست انسان

کتاب‌های جلد شده با پوست بدن انسان
در این موزه شما می‌توانید به تماشای نسخ متعددی از کتاب‌هایی بنشینید که به پیدایش و تکامل انسان اختصاص دارند، درست در مجاورت این موزه، کتابخانه‌ی تاریخی و پزشکی واقع شده که دارای یکی از بزرگ‌ترین مجموعه کتاب‌های مرتبط با تکامل انسان است، شاید بهتر است بگوییم بزرگ‌ترین مجموعه‌ی‌ جهان. در عین حال فرصت بازدید از کتاب‌های متفاوتی نیز نصیب بازدید کنندگان موزه ماتر می‌شود، کتاب‌هایی که با پوست انسان روکش شده‌اند! سه کتاب در این مجموعه وجود دارند که با پوست زنی به نام ماری لینچ  (Mary Lynch) جلد شده‌اند. زنی که به دلیل بیماری موسوم به “باتریشین” (Trichinosis) جان خود را از دست داد. این بیماری به دلیل انتقال انگل خوک به انسان به وجود می‌آید. در طول عملیات کالبدشکافی این زن، تکّه‌ی بزرگی از پوست ران او جدا و برای سال‌ها نگهداری شد و بعدها سه کتاب با موضوع تولد کودک، با این پوست روکش شدند.


کودکی بدون جمجمه

کودک بدون جمجمه
بخش قابل توجهی از مجموعه‌ نمونه‌های ارائه شده در موزه ماتر به نام ” نمونه‌های خیس” (Wet Specimens) نامیده می‌شوند. قسمت‌هایی از کالبد انسان که در شیشه‌هایی مملو از فرمالدهید حفظ و نگهداری می‌شوند. به دلیل طبیعت شکننده و بافت در معرض آسیب، در حدود ۱۳۰۰ محفظه‌ی شیشه‌ای مراقبت و نگهداری آنها را برعهده دارند. یکی از عجیب‌ترین و در عین حال ترسناک‌ترین نمونه‌های موجود، کودکی است که بدون جمجمه متولد شد. این کودک با توجه به وضعیت جسمانی خاصی و نادرش، امکان زندگی خارج از شکم مادر خود را نداشته و از دست رفت. اکنون او در تابوت شیشه‌ای و خیس خود در آرامش است، اما بازدید کنندگانش را وحشت‌زده می‌کند.


مجموعه جمجمه‌های هِرتل (Hyrtl)

جمجمه های هرتل در موزه ماتر
این مجموعه‌ی تماشایی و جالب توجه از نزدیک ۱۳۹ جمجمه‌ی انسان تشکیل شده است که به کالبد شناس وینی “ژوزف هِرتل” (Joseph Hyrtl) تعلق داشته‌اند. متخصصی که تمام عمر خود را صرف مطالعه‌ی جمعیت قفقازی‌های اروپا کرد. او می‌خواست نشان دهد که برخلاف تئوری‌های موجود، تنوع در آناتومی جمجمه در یک نژاد قابل مشاهده است. هر جمجمه روی دیوار آویخته شده و با جزئیاتی دقیق پیرامون سن فرد، نژاد و علت مرگ معرفی و تشریح شده است. این شرح کامل توسط خود هِرتل آماده و جمع آوری شده است.
جمجمه های هرتل در موزه ماتر


کبد دوقلوهای سیامی

دوقلوهای سیامی
“چَنگ و اینگ بانکر” (Chang & Eng Bunker)، دوقلوهای به هم چسبیده‌ی تایلندی- آمریکایی بودند که در سال ۱۸۱۱ متولد شده و در ۱۸۷۴ فوت کردند. آنها از ناحیه‌ی استخوان جناغ سینه به هم چسبیده و دارای یک کبد مشترک بودند. از طرف دیگر، جدا از این به هم پیوستگی، آنها هر کدام از نظر ساختار بدنی، یک مرد بالغ و مستقل بودند. دوقلوها هر کدام زندگی جداگانه داشته و اتفاقا با دو خواهر ازدواج کردند. چنگ صاحب ۱۱ فرزند شد در حالی که اینگ تنها ده فرزند داشت. پس از مرگ آنها این کبد مشترک در موزه‌ی ماتر به نمایش گذاشته شده است.


کودک دو سر

نمایش جنین دو سر در موزه ماتر
همچون مورد دوقلوهای بانکر، موزه‌ی ماتر دارای مجموعه بزرگ و قابل توجهی از جنین‌های به هم چسبیده است که یکی از آنها جنینی است با دو سر. این جنین که در میان ظرف فرمالدهید قرار گرفته از بدنی واحد اما دارای دو سر برخوردار است. این دو سر به نام‌های جیم و جو (Jim & Joe) شناخته می‌شوند. این نمونه در تالار “گِرچِن وُردِن” (Gretchen Worden) در معرض دید عموم قرار گرفته است. اتاقی که در یادبود کتابدار محبوب موزه که در سال ۲۰۰۴ فوت کرد، نام گذاری شده است.


ستون فقرات جان ویلکس بوث (John Wilkes Booth)

نمایش مهره های جان ویلکس بوث قاتل آبراهام لینکلن
احتمالا این مورد خاص، علاوه بر پزشکان و متخصصان مورد توجه عاشقان تاریخ و رویدادهای معروف آن نیز قرار می‌گیرد. نمونه‌ای از ستون فقرات کسی که رئیس جمهور وقت ایالات متحده، آبراهام لینکلن را ترور کرد. پس از آنکه “بوث” با شلیک نیروهای پلیس کشته شد، بدنش به واشنگتن فرستاده شد تا مورد کالبدشکافی قرار بگیرد. برای رسیدن به گلوله، سه مهره‌ی سوم، چهارم و پنجم او توسط متخصص کالبد شکافی خارج شد. این مهره‌ها بعدها به کالج پزشکی واشنگتن دی سی فرستاده شد. اما در نهایت سرنوشت آنها این بود که به همراه یک بخش از استخوان قفسه‌ی سینه ویلکس در موزه ماتر به نمایش گذاشته شوند.
نمایش مهره های جان ویلکس بوث قاتل آبراهام لینکلن


بانوی صابونی

بانوی صابونی در موزه ماتر
این جسد که در پی نبش قبری در سال ۱۸۷۵ به دست آمده، به نام بانوی صابونی خوانده می‌شود آن هم به علت بقایای عجیب باقی مانده از جسد که حالتی شبیه به موم و صابون دارد. ظاهرا اجسادی که دارای چربی زیاد بدنی هستند، پس از مرگ به ندرت دچار چنین وضعیتی می‌شوند. وضعیتی که طی آن بدن به واسطه در هم شکستن چربی که به نام “چربی لاشه” (Adipocere) شناخته می‌شود، حالتی مومی به خود می‌گیرد. دانشمندان فعال موزه‌ی ماتر معتقدند بانوی صابونی حول و حوش  ۱۸۰۰ فوت کرده است. بدن او از نبش قبری در گورستان محلی به دست آمد که در دست مرمت و بازسازی بود. در آن زمان “جوزف لیدی” (Joseph Leidy)، متخصص کالبدشناسی دانشگاه فیلادفیا، شانس مطالعه روی این پدیده‌ی عجیب و غیر معمول را به دست آورد.


تومور آرواره‌ی رئیس جمهور گروور کلیولند (Grover Cleveland)

نمایش تومور آرواره رئیس جمهور آمریکا در موزه ماتر
یکی دیگر از نمونه‌های معروف نگهداری شده در ظروف فرمالدهید، تومور بزرگی است که در سال ۱۸۹۳ از آرواره‌ی رئیس جمهور وقت آن زمان، “گروور کلیولند” خارج شد. در آن زمان که کشور آمریکا درگیر بحران و آشفتگی اقتصادی بود، کلیلوند تمایلی نداشت که آمریکایی ها را بیش از اندازه نگران کند. به همین دلیل او در یک قایق مورد جراحی قرار گرفته و گفته شد که تنها مشکل او، کشیدن دندان بوده است. خوشبختانه این تومور خوش خیم بود، هر چند خارج کردن آن، اثر خود را روی صورت رئیس جمهور باقی گذاشت.
نمایش تومور آرواره رئیس جمهور آمریکا در موزه ماتر


اسکلت هری ایستلک (Harry Eastlack)

اسکلت هری ایستلک در موزه ماتر
هری ایستلک در سال ۱۹۳۳ متولد شد. او از وضعیتی بی نهایت نادر رنج می‌برد که به نام “Fibrodysplasia Ossificans Progressiva” یا به اختصار “FOP” شناخته می‌شود. تغییری در مکانیسم و عملکرد استخوان‌های بدن، به طوری که عضلات و دیگر بافت‌های بدن به تدریج به بافت استخوانی تبدیل می‌شوند. کل بدن او استخوانی شده بود، به طوری که قادر نبود حتی لب‌های خود را برای صحبت کردن باز کند. ایستلک سرانجام درسال ۱۹۷۳ اندکی بعد از تولد چهل سالگیش فوت کرد. اسکلت غیر عادی او در کنار دیگر عجایب علم پزشکی، در موزه‌ی ماتر حفظ و نگهداری می‌شود.
اسکلت هری ایستلک در موزه ماتر


دیواری از چشم

دیوار چشم در موزه ماتر
در تور گردشی در موزه‌ی ماتر، ممکن است این حس به شما القا شود که گویی کسی به شما نگاه می‌کند. خب البته این مسئله چندان هم جای شگفتی ندارد. در طبقه‌ی پایین موزه، دیواری قرار گرفته که نزدیک به ۴۰ چشم روی آن در کنار هم چیده شده‌اند، به همین دلیل آن را دیوار چشم می‌نامند. اگرچه آنها تنها نمونه‌هایی مومی هستند، اما به اندازه کافی وحشتناک و ناخوشایند نیز هستند. این نمونه‌ها به نوعی معرف مشکلات و بیماری‌های چشمی همچون سرطان چشم، ورم ملتحمه، کیست و قانقاریا است.


پای مبتلا به دیابت و تکه هایی از روده‌ی انسان

موزه ماتر
عکس تزئینی است
یکی از کلکسیون‌های عجیب موزه ماتر، محفظه‌ی حاوی پای قطع شده‌ی انسان است. این پا متعلق به بیماری مبتلا به دیابت است. این بیمار از نِکروز بافت‌های بدن که از عوارض بیماری دیابت است، رنج می‌برده است.
در سال ۱۸۴۹، شهر فیلادلفیا شاهد شیوع بیماری وبا بود که در نهایت منجر به کشته شدن ۱۰۱۲ نفر شد. بخش‌هایی از روده‌ی کوچک یکی از این بیماران، دیگر نمونه‌ی ناخوشایند و ترسناکی است که برای تحقیقات بیشتر در این موزه نگهداری می‌شود.
موزه ماتر
به هر حال ما نیز با شما هم نظریم که این موزه علاوه بر ترسناک بودن، مجموعه‌ای عجیب، چندش‌آور و البته ناخوشایند را در معرض دید عموم قرار داده است. از سوی دیگر آن چه که در این موزه به بازدیدکنندگان عرضه می‌شود، نه داستان‌های ترسناک و شاید خرافی، که نمونه‌های واقعی از آن چیزی است که حقیقتا در جهان ما وجود داشته‌اند. و البته نمی‌توان منکر این حقیقت شد که موزه‌ی ماتر در شمار ترسناکترین نقاط این کره‌ی خاکی جای دارد.
موزه ماتر
پس شاید لازم است قبل از بازدید از چنین موزه‌ای، فکر کرده و از خود بپرسید آیا این گردش به ظاهر علمی، ارزشش را دارد یا خیر؟
نظر شما در مورد این موزه چیست؟ فکر می‌کنید اگر روزی شانس بازدید از این موزه را داشتید، کدام را بیشتر حس می‌کردید، ترس؟ یا بیزاری؟

دیدنی های پاوه؛ شهر آبشارهای افسانه ای در کرمانشاه

پاوه شهری دوست‌داشتنی با آب و هوای معتدل و کوهستانی محسوب می‌شود که دارای چشمه‌های فراوان، آبشارهای افسانه‌ای زیاد، جنگل‌ها، مراتع و باغ‌های سرسبزی است.

پاوه شهری دوست‌داشتنی با آب و هوای معتدل و کوهستانی است که دارای چشمه‌های فراوان، آبشارهای افسانه‌ای زیاد، جنگل‌ها، مراتع و باغ‌های سرسبزی است که جلوه و زیبایی خاصی به آن بخشیده‌اند و باعث جذب گردشگران داخلی و خارجی فراوانی شده‌اند. در این مطلب به بخشی از دیدنی‌های جذاب شهر هزار ماسوله پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی پاوه بیشتر آشنا شوید.

آبشار دریبر

دیوار آجری و درختان سرسبز در محدوده آبشار دریبر
آبشار دریبر یکی از دیدنی‌های پاوه دوست‌داشتنی است که در میان پیچ‌های تند جاده نوسود به پاوه، زیبایی استثنایی و منحصر به فردی به این منطقه بخشیده است. این آبشار چشم‌نواز پس از ریزش از چندین ارتفاع کوتاه و بلند به رودخانه پاوه‌رود و سپس به رودخانه سیروان می‌پیوندد.

آبشار دشه

منظره پاییزی در محدوده آبشار دشه
آبشار دشه از جمله آبشارهای افسانه‌ای پاوه در استان کرمانشاه است که در فصول مختلف به‌دلیل زیبایی‌های فراوانش مردم زیادی را مجذوب خود می‌کند. این آبشار پس از عبور از رودخانه پاوه‌رود، وارد رودخانه بزرگ سیروان می‌شود.

منطقه محافظت شده بوزین و مرخیل

عکس هوایی از منطقه محافظت شده بوزین و مرخیل

منطقه بوزین و مرخیل در مرز ایران و عراق واقع شده است

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل یکی از جاهای دیدنی استان کرمانشاه در شهر پاوه است. این منطقه با هدف حمایت از گونه‌های با ارزش حیات‌وحش از جمله شوکا در سال ۱۳۷۴ به‌عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع در مرز ایران و عراق در منطقه کوهستانی و جنگلی اعلام شد. تنوع فراوان زیستی گیاهی و جانوری، جنگل‌های زیبای بلوط، کوهستان‌های دلربا، رودهای پرآب از جمله دیدنی‌های این منطقه جذاب هستند.

آبشار شیلماو

طبیعت سرسبز بهاری آبشار شیلماو
آبشار شیلماو یکی از آبشارهای استان کرمانشاه است که در غرب روستای خانقاه در سه کیلومتری غرب شهر پاوه جای گرفته است. این آبشار زیبا از ارتفاعات کوه آتشگاه سرچشمه می‌گیرد. با شروع فصل دیدنی بهار و جوشش چشمه‌های شیلماو این آبشار زیبا منظره‌ای بی‌بدیل را در این منطقه پدید می‌آورد.

روستای ساتیاری

خانه های رپستایی در روستای ساتیاری
روستای ساتیاری یکی از زیباترین روستاهای اورامانات در حد فاصل ۲۵ کیلومتری شهر پاوه است که دارای مردمانی بسیار فهیم و میهمان‌نواز است. این روستای زیبا از لحاظ جغرافیایی آب و هوایی کوهستانی و مطبوعی دارد. دامنه‌های روستای ساتیاری در ماه‌های سرد سال سفیدپوش و در فصل بهار مملو از درختان متنوع و پوشش سرسبز چشم‌نوازی می‌شود. این روستا از باغ‌های زیادی برخوردار است و بیشتر کوچه‌های آن سنگ‌فرش شده‌اند.

آبشار نودشه

آب های خروشان در منطقه آبشار نودشه
آبشار نودشه در روستای نودشه که یکی از توابع شهر پاوه به شمار می‌رود، در امتداد رودخانه سیروان در میان کوه‌های بلند و دره‌های عمیق جا خوش کرده است. دیدن این آبشار زیبا در واقع بهانه‌ای برای آشنایی با این شهر کوچک و دوست‌داشتنی است که در دل طبیعت کوهستانی قرار گرفته و اطراف آن را جنگل‌های انبوه احاطه کرده‌اند. روستای نودشه به‌دلیل صعب‌العبور بودن و دور افتادگی همچنان بکر و دست‌نخورده مانده است. جاده پاوه به نودشه جاده بسیار زیبایی مانند جاده چالوس است که از چشم‌انداز‌های زیبایی از کوه، صخره، دره، رودخانه، چشمه و جنگل برخوردار است.

آبشار شولخه

صخره ها و درختان در محوطه آبشار شولخه
آبشار دوقلوی شولخه در هفت کیلومتری شهر پاوه در دره گنجگاه در مسیر جاده نوسود قرار گرفته است. این آبشار به‌دلیل اینکه در زیر جاده واقع شده از چشم گردشگران و رهگذران دور بوده و بکر و اصیل به‌جای مانده است. آبشار شولخه از چشمه‌ای به نام چشمه سیلی سرچشمه می‌گیرد و آبشاری فصلی به شمار می‌رود. تجربیات و نظرهای خود را درباره دیدنی‌های پاوه با ما و سایر کاربران زردیس با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدنی های فیروزآباد؛ گهواره هنر و معماری ساسانی

برخورداری از کهن‌ترین سازه‌ها و آثار دوران ساسانی فیروزآباد را به مقصدی دیدنی برای علاقه‌مندان به تاریخ و گردشگران تبدیل کرده است.

در جنوب غربی استان فارس و ۹۵ کیلومتری شهر تاریخی شیراز، گهواره پیدایش هنر و معماری دوره ساسانی جای گرفته که آن را فیروزآباد می‌نامند. برخورداری از کهن‌ترین سازه‌ها و آثار دوران ساسانی این شهر را به مقصدی دیدنی برای علاقه‌مندان به تاریخ و گردشگران تبدیل کرده است. وجود دو رشته کوه در شمال غربی و جنوب شرقی شهر، آب و هوای مطبوع و معتدلی به آن بخشیده است. جاذبه‌های طبیعی شهر نیز برای گردشگران می‌تواند بسیار جذاب باشد، از کوه‌های مرتفع گرفته تا چشمه سارهای فراوان، رودخانه، پوشش جنگلی زیبا، زیستگاه گونه‌های نادر از پرندگان مهاجر و حیوانات وحشی و باغ‌های پربار در این شهر جذاب پیدا می‌شود. با ما همراه باشید تا شما را با جاهای دیدنی فیروزآباد زیبا آشنا کنیم.

شهر باستانی گور

عکس هوایی از شهر باستانی گور فیروزآباد
شهر باستانی گور، نخستین شهر دایره‌ای شکل ایران بوده که در گذشته به دستور «اردشیر بابکان» ساخته شده است. این شهر در ۵۰ کیلومتری شرق میمند و ۶ کیلومتری شمال فیروزآباد واقع شده است. در کانون قسمت مرکزی این شهر برج بلندی قرار دارد که هنوز مقدار قابل توجهی از آن باقی مانده است. از دیگر ساختمان‌های مهم این شهر می‌توان به «تخت‌نشین» اشاره کرد که در بخش مرکزی شهر قرار گرفته و شباهت‌های زیادی به سر درهای تخت جمشید دارد و احتمالا در قدیم آتشکده‌ای بوده که به دستور اردشیر بنا شده است.

آتشکده فیروزآباد از مهم‌ترین بناهای به‌جای مانده از دوره ساسانیان است

کاخ اردشیر بابکان (آتشکده فیروزآباد)

کاخ اردشیر بابکان که آن را به‌عنوان آتشکده فیروزآباد نیز می‌شناسند، به‌وسیله «اردشیر بابکان» پس از پیروزی بر «اردوان پنجم» در نزدیکی شهر «گور»، در نزدیکی برکه‌ای که هنوز جوشان است، بنا شده و یکی از مهم‌ترین بناهای به‌جای مانده از دوران ساسانیان به شمار می‌رود. این کاخ از تالارهای تو در تو ساخته شده که همچنان پس از گذشت چندین قرن گچ‌بری‌های قسمت بالای دیوارهای داخلی آن‌ها سالم باقی مانده‌اند.

قلعه دختر

قلعه دختر فیروزآباد بر فراز تپه
در شش کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز در دامنه کوهی مشرف به جاده، بنایی ماندگار از دوران ساسانیان قرار گرفته است که با نام قلعه دختر شناخته می‌شود. قلعه دختر در آستانه دره تنگ‌آب در ناحیه‌ای که شیب زمین در آن، یک دروازه طبیعی را پدید آورده، واقع شده است. این بنای مستحکم و بزرگ بر کل منطقه تسلط دارد و احتمالا در دوران ساسانیان از آن برای دیده‌بانی و حفاظت از اولین پایتخت ساسانیان در شهر گور استفاده می‌شده است. قلعه دختر از اتاق‌ها و راهروهای تو در تویی تشکیل شده که مصالح به کار برده در ساخت آن سنگ‌های نتراشیده، گچ و ساروج است. از جاهای دیدنی استان فارس در نزدیکی قلعه دختر نیز می‌توان به نقش برجسته پیروزی و نقش برجسته تاج‌گذاری نیز اشاره کرد.

تنگ هایقر

گردشگری ایستاده در مقابل تنگ هایقر
تنگ هایقر که در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی فیروزآباد واقع شده، یکی از شگفت‌انگیزترین و زیباترین تنگه‌های دنیا است که معروف به «گرند کانیون ایران» است. پدیده‌های کم‌نظیری چون پستی بلندی‌های عجیب، رنگ‌های متنوع در صخره‌ها و دیواره‌های بلند دره، رودخانه پرآب جاری در کف آن و نوای آواز پرندگان را تنها در تنگ هایقر می‌توانید نظاره‌گر باشید. عمقِ کم رودخانه‌ای که از تنگ هایقر می‌گذرد، آن را به مقصدی جذاب و ایده آل برای ماجراجویان و طبیعت‌دوستان تبدیل کرده است؛ ولی ما توصیه می‌کنیم که بدون راهنمای حرفه‌ای و تجهیزات لازم به آن سفر نکنید.

دریاچه سد تنگاب

منظره مه آلود دریاچه سد تنگاب
این دریاچه دیدنی و زیبا پشت سد خاکی تنگاب در شهر فیروزآباد در مجاورت منطقه شکار ممنوع پادنا واقع شده است و محل مناسبی برای تماشای پرندگان مهاجری چون انواع لک لک‌ها، پلیکان‌سانان، کشیم‌سانان و آبچلیک‌ها است.

تنگ خرقه

درختان سرسبز در تنگ خرقه فیروزآباد
تنگ خرقه دره‌ای با پوشش جنگلی زیبا و سرسبز است که در کیلومتر ۲۴ جاده فیروزآباد به فراشبند قرار گرفته است. تنگ خرقه یکی از گردشگاه‌های دیدنی استان فارس است که از چشمه‌سارهای فراوان و باغ‌های پربار نیز برخوردار است. علاوه بر آبشار و تنگ خرقه می‌توانید از بقعه امام‌زاده خرقه، آرامگاه سید داود و قلعه خرقه نیز بازدید کنید.

گنبد نمکی مورجان

به‌طور کلی، برجستگی‌هایی که به‌علت حرکت و بالا آمدن نمک پدید می‌آیند، گنبد نمکی نامیده می‌شوند. در ناحیه رسوبی زاگرس در جنوب غربی ایران گنبدهای نمکی زیادی وجود دارند که گنبد نمکی مورجان یکی از آن‌ها است. این کوه نمکی در نزدیکی روستای مورجان در جنوب غربی شیراز در منطقه کوهمره سرخی واقع شده است. تجربیات و نظرهای خود را در خصوص جاذبه‌های گردشگری مادرید با ما و سایر کاربران زردیس به اشتراک بگذارید.

دیدنی‌های شوشتر، سرزمین سازه‌های آبی

شوشتر از شهرهای قدیمی و بسیار زیبای ایران است که در دامنه کوه‌های زاگرس قرار دارد. به همین دلیل از آب و هوایی مطلوب و طبیعتی زیبا برخوردار است که آن را به یکی از مقاصد گردشگری جنوب غرب کشور، در برخی از ایام سال به‌ویژه بهار تبدیل کرده است. روایات متعددی در مورد نامگذاری این شهر به شوشتر وجود دارد. گروهی از مورخان عنوان می‌کنند که در دورانی از تاریخ، مردم شهر شوش پس از ویران شدن سرزمین‌شان در ۶ فرسنگی آن منطقه‌ای را که دارای آب و هوایی حاصلخیزتر و مناسب‌تر بود، به عنوان محل جدید زندگی انتخاب و شهری جدید به نام «شوشتر» را که به معنای بهتر از شوش است، بنا نهادند.
ماپاریان، دسبول، آدینه، لشکر، مقام علی و گرگر، نام شش دروازه‌ای است که تعداد دیگری از مورخان معتقد هستند در گذشته متعلق به شوشتر بوده و همین امر باعث شهرت آن به شوشتر شده است. «شه شاتر» به معنای شهر شاه، «شوشا» و «سوسا» که مطبوع و دلپسند معنا می‌دهد و نیز «تیشتر» همان الهه‌ی باران، ایزدبانوی آب‌آفرین، نام‌های دیگری است که در گذشته شوشتر را به آن‌ها می‌خواندند. گروهی دیگر نیز براین باور هستند، «شوشین دخت»، همسر «یزدگرد سوم»، شخصی است که شهر شوشتر را احداث کرده است و به همین دلیل نام وی بر این شهر گذاشته شده است که البته این مورد چندان درست به نظر نمی‌رسد چراکه تاریخچه شوشتر بسیار قدیمی‌تر از زمان یزدگرد سوم است.

سازه های آبی شوشتر

جاذبه های شوشتر
سازه های آبی شوشتر یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های صنعتی در دوران پیش از انقلاب صنعتی است که قدمت آن‌ها به دوران هخامنشیان بازمی‌گردد. مجموعه‌ای ارزشمند که با گذشت دوران مختلف، امروزه نیز مورد استفاده قرار گرفته و از طرف سازمان جهانی یونسکو به «شاهکار نبوغ و خلاقیت»، ملقب شده است.

سازه‌های آبی شوشتر با پیشینه‌ای متعلق به حکومت هخامنشیان، از سوی سازمان جهانی یونسکو ملقب به «شاهکار نبوغ و خلاقیت» شده است

قطعا سازه‌های آبی شوشتر، نمایی از علم و هنرمندی ایرانیان در دوران مختلف تاریخ است که در قرن سوم میلادی که مقارن با حکومت ساسانیان بوده، پیشرفت و نوسازی قابل توجهی را به خود دیده است. صخره‌های دیدنی که از روی آن‌ها آب به آبگیر پایین‌دست سرازیر می‌شود، یکی از تماشایی‌ترین بخش‌های این سازه‌های آبی است که با عبور از دشت‌های جنوبی شوشتر و رونق بخشیدن به کشاورزی و باغبانی منطقه، هزاران سال آب مورد نیاز این ناحیه از کشور را تامین کرده و تا دهه‌های اخیر نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

جاذبه های شوشتر
در ۱۰ کیلومتری مسیر دزفول به شوشتر و در میان خرابه‌های شهر جندی شاپور که یکی از محوطه‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود، یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان خوزستان قرار دارد که به «آرامگاه یعقوب لیث صفاری»، شناخته می‌شود. این آرامگاه کهن که قدمت آن به دوران سلجوقیان تا حکومت قاجاریان بازمی‌گردد، دارای یک گنبد مخروطی شکل دندانه‌دار و از بهترین نوع گنبدهای مخروطی شکل در خوزستان است که در بخش شمال شرقی روستای شاه آباد این استان جنوب غربی کشور، ساخته شده است. سازه‌ی اصلی بنای بقعه از خشت خام بوده و نقش‌های برجسته، ملات گچ و خاک نیز در ساخت آن مشاهده می‌شود.

منطقه حفاظت شده کرایی

جاذبه های شوشتر
در ۲۵ کیلومتری از جنوب شرقی شهرستان شوشتر، یکی از مناطق گردشگری تاریخی و طبیعی استان خوزستان قرار دارد که به «منطقه حفاظت شده‌ی کرایی»، نامگذاری شده است. وسعت این منطقه نزدیک به ۴۰ هزار هکتار است که رشته‌کوه سیاه یا کوه شه در آن قرار گرفته است. پوشش گیاهی منطقه‌ی کرایی از نوع مرتعی و در انواع مختلف است که می‌توان به بادام کوهی، انجیر کوهی، کلخنگ، رملیک، سریم، گز، کاسنی، لگومینوز، بارهنگ، بومادران، پونه و درخت کنار اشاره کرد. جانورانی همچون قوچ، میش، گرگ، تشی، تیهو، کبک، پلنگ و هو نیز در این منطقه زندگی می‌کنند.
همچنین در این منطقه می‌توان آثار باستانی مانند خرابه‌های قلعه گره و مقابر چند امامزاده را مشاهده کرد. چشمه‌های کرایی مانند راهدار، خرسی، چاه کرا، کرایی قدیم و آبگرمک نیز از جاذبه‌های طبیعی منطقه کرایی است که تماشای آن‌ها برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی مناسب است.

پل بند لشکر

جاذبه های شوشتر
پل بند لشکر یکی دیگر از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهرستان شوشتر است که قدمت آن به دوران حکومت ساسانیان بازمی‌گردد. این سازه‌ تاریخی با مصالحی چون ماسه سنگ و ملات ساروج ساخته شده و دارای طولی بالغ بر ۱۲۴ متر است. ارتفاع این پل در قسمت‌های مختلف، متغیر است اما به طور میانگین دارای بلندایی حدود ۸ متر و ۳۵ سانتی‌متر است.

پل بند لشکر یکی از دروازه‌های شوشتر بوده است که این شهر را به شهر عسگر مکرم متصل می‌کرد

در دوران حکومت صفویان پل بند لشکر مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است، به همین دلیل طاق‌ها و نوع ساخت آن‌ها متعلق به این دوره است. پل بند لشکر روی نهر داریون احداث شده و دارای ۱۳ دهانه است. این سازه ارزشمند ایران کهن که در گذشته شوشتر را به یکی از شهرهای مهم به نام «عسکر مکرم»، متصل می‌ساخت و یکی از دروازه‌های شوشتر به حساب می‌آمد.
حضور آثاری تاریخی همچون قسمت‌هایی از چند آسیاب‌ سنگی قدیمی و نیز بقعه‌ی امامزاده عبدالله (ع) در نزدیکی این پل قدیمی، این منطقه از شوشتر را به یکی از مکان‌های دیدنی این شهرستان تبدیل کرده است.

نهر داریون شوشتر

جاذبه های شوشتر
«نهر داریون»، یکی دیگر از دیدنی‌های شگفت‌انگیز و قابل توجه شهرستان شوشتر است که قدمت آن به دوران حکومت داریوش هخامنشی بازمی‌گردد. جالب است بدانید که این نهر در شهر شوشتر از «رود شطیط» جدا می‌شود و دوباره پس از پیمودن مسیری، به آن متصل می‌شود. در زیر قلعه‌ سلاسل، سر دهانه‌ی نهر قرار گرفته و در دوران گذشته، آن را از داخل قلعه و با کمک میراب‌ها، کنترل می‌کردند.

نهر داریون دارای قدمتی برابر با قرن پنجم پیش از میلاد و دوران پادشاهی داریوش اول است

در مورد قدمت نهر داریون با استناد از متون تاریخی، می‌توان قرن پنجم قبل از میلاد را که همان دوران حکومت داریوش اول است، درنظر گرفت. در مورد وجه تسمیه این سازه‌ی آبی کهن، برخی از مورخان و باستان‌شناسان معتقد هستند که این نام برگرفته از نام داریوش است. «دارا» و «داریوش»، دیگر نام‌های نهر داریون است که بعضا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اثر ملی ایران، در سال ۲۰۰۹ میلادی به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید.

برج کلاه فرنگی شوشتر

جاذبه های شوشتر
در مرکز شهرستان شوشتر، در کنار رود کارون و در نزدیکی یکی دیگر از آثار تاریخی کشور به نام «بند میزان»، عمارتی تاریخی و ارزشمند قرار گرفته است که از آن به «برج کلاه‌فرنگی شوشتر»، یاد می‌شود. قدمت این برج متعلق به دوران حکومت قاجاریان است که سازندگان آن را به صورت هشت‌ضلعی طراحی و ساخته‌اند. جالب است بدانید که فاصله بخش زیرین این بنای تاریخی که برج روی آن قرار دارد، با سطح زمین برابر با چهار متر است. حال با احتساب ارتفاع هفت متری برج، کلاه‌فرنگی شوشتر دارای بلندایی برابر با ۱۱ متر خواهد بود. ساکنان بومی شوشتر معتقد هستند که در زمان حکومت قیصر روم یا شاپور ساسانی، از آن به عنوان مقر دیده‌بانی استفاده می‌شد که امر نظارت بر امور و فعالیت کارگران که در بند میزان مشغول به کار بوده‌اند، صورت می‌گرفت.

خانه مستوفی شوشتر

شوشتر
«خانه‌ مستوفی» از عمارات تاریخی شهرستان شوشتر و یکی از آثار ارزشمند ایران کهن است که کارشناسان بناهای تاریخی، قدمت آن‌ را به دوران حکومت پادشاهان قاجار نسبت داده‌اند. این بنای ارزشمند تاریخی متعلق به یکی از تجار مشهور شوشتر به نام «محمدعلی مستوفی» است که براساس سبک معماری مرسوم در اواخر پادشاهی قاجاریه و در زمان مظفرالدین شاه، در بافت قدیمی این شهرستان ساخته شده است.
معمار این عمارت طرح نخستین آن‌ را به شکل عمارتی متشکل از دو بخش داخلی و بیرونی طراحی کرده است. این خانه‌ی تاریخی بهره‌مند از چشم‌اندازی بسیار زیبا و منحصربه‌فرد نسبت به رود شطیط و پل‌بند قدیمی شادروان است که خود نمونه بارزی از هنر و استادی معماران و هنرمندان در ایران کهن به شمار می‌رود. امروزه با دایر شدن بخش‌های مختلفی از جمله موزه خانه مستوفی، رستوران، مرکز صنایع دستی و عکاسخانه در این مجموعه تاریخی، آن را به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شوشتر می‌شناسند.

قلعه سلاسل شوشتر

دیدنی های شوشتر
در شمال شوشتر و روی صخره‌ بسیار بزرگ، یکی دیگر از آثار تاریخی این شهرستان قرار دارد که از آن به «قلعه سلاسل»، یاد می‌شود. برخی از کارشناسان ساخت این دژ مستحکم و تاریخی را در دوران حکومت ساسانیان عنوان کرده و بر این باور هستند که احتمالا همزمان با سال «پل بند شادروان» احداث شده است. قلعه سلاسل در دوران مختلف بارها مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است. گفته می‌شود که در گرداگرد آن و از شرق تا غرب، خندقی جهت جلوگیری از نفوذ دشمن و نیز تامین آب مورد نیاز قلعه کنده شده بود.

قدمت ساخت «قلعه سلاسل شوشتر» برابر با دوران حکومت ساسانیان و احتمالا هم‌زمان با ساخت «پل بند شادروان» است

بخش غربی قلعه نیز توسط رود احاطه شده و همین امر استحکام بسیار آن و نیز دسترسی آسان به آب نهر داریون را فراهم کرده بود. نهر داریون از زیر قلعه عبور می‌کرد و آب نهر نیز به کمک پلکان‌هایی در دسترس قرار می‌گرفت که داخل قلعه تعبیه شده بود.
از دیگر بخش‌های قلعه می‌توان به نقارخانه، دروازه، سربازخانه، نانوایی، آشپزخانه، حمام، شودان و باغچه اشاره کرد. برخی می‌گویند که سلاسل نام یکی از غلامان فارس است که برج و باروی قلعه را ساخته است. برخی دیگر سلاسل را به‌معنای زنجیر عنوان می‌کنند که در گذشته قایق‌هایی به هم متصل شده همانند زنجیر در امتداد رودخانه شطیط و روی رود قرار داشت و چون آن قایق‌ها در کنار قلعه بود، قلعه نیز به سلاسل، شهرت یافت. گروهی دیگر نیز سلاسل را برگرفته از نام «ابن ابی سلاسل» می‌دانند که در اوایل قرن چهارم هجری قمری آن را بازسازی و تعمیر کرده است.

پل بند شادروان

دیدنی های شوشتر
در شمال غربی شوشتر و روی رودخانه «کارون» یا «شطیط»، یکی از دیدنی‌های تاریخی استان خوزستان قرار گرفته است که مردم آن را به نام «پل بند شادروان»، می‌شناسند. این اثر تاریخی که به ثبت ملی نیز رسیده است، از دید برخی از کارشناسان لقب کهن‌ترین پل ایران را نیز به خود اختصاص داده و قدمت آن به دوران حکومت ساسانیان و سلطنت شاپور ساسانی بازمی‌گردد.

پل بند شادروان قدیمی‌ترین پل ساخته شده در ایران و متعلق به زمان سلطنت «شاپور ساسانی» است

این پل جمعا از ۸۷ دهانه ساخته شده که ۴۴ دهانه‌‌ آن بزرگ و بقیه کوچک است. البته امروزه تنها ۳۷ دهانه آن برجای مانده است که ۹ دهانه در بخش شمال قرار و ۲۸ دهانه در بخش جنوبی پل است. جالب است بدانید که در مورد ساخت این پل بند کهن، روایات جالبی وجود دارد. گفته می‌شود پس از پیروزی سپاه شاپور ساسانی بر رومیان، ۷۰ هزار اسیر رومی به دستور پادشاه ایرانی، به ساخت این پل بند در ازای آزادی خود مشغول می‌شوند. از بند میزان تا بند شادروان، کف رودخانه از سنگ‌های تراش‌ خورده منظم پوشیده و فرش شده است. شادروان نیز به‌معنای فرش و بساط گرانمایه و منقش است به همین دلیل این پل بند به پل بند شادروان شهرت یافته است.

خانه معین التجار شوشتر

از دیگر جاذبه‌های گردشگری در شهرستان شوشتر، منزلی است قدیمی که قدمت ساخت آن به دوران حکومت قاجاریان بازمی‌گردد. این عمارت کهن که یکی از ارزشمندترین بناهای ساخته شده در شوشتر است و در بخش انتهایی خیابان امام در محله درب عباس این منطقه قرار دارد، به نام «منزل معین‌التجار»، شناخته می‌شود. سازندگان این منزل تاریخی، آن را به‌صورت تک ایوانی و در دو طبقه احداث کرده‌اند.

«خانه معین التجار» خانه ای قاجاری است که بعدها  به اداره دارایی شهرستان شوشتر تغییر یافته و امروزه به‌عنوان مدرسه غیر انتفاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد

زیبایی خانه‌ معین‌التجار، با استفاده از درب‌ها و پنجره‌های چوبی و ارسی، آجرکاری‌های انجام شده بر سطوح دیوارها، گچ‌بری‌های مشبک که به‌عنوان نورگیر در بالای سر درب و با نقوش گره چینی-آلت انجام شده و نیز لقط‌بندی‌های انجام شده روی درب‌های ارسی که با نقوش گره تزئین شده است، دو چندان جلوه می‌کند.
هرچند امروزه تنها بخشی از آن‌ها سالم مانده است، با این حال در بدو ورود به این منزل، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. در دهه‌ ۱۳۴۰ هجری شمسی این منزل به مدرسه تغییر کاربری داده است. این در حالی است که پیش از تبدیل شدن عمارت به مدرسه، از آن به‌عنوان اداره دارایی شهرستان استفاده می‌شد. البته ناگفته نماند که عمارت معین‌التجار به سه بخش مجزا تفکیک شده است که قسمت اصلی آن به‌عنوان مدرسه غیرانتفاعی فعالیت می‌کند.

باغ خان شوشتر

دیدنی های شوشتر
باغ خان مجموعه‌ای است تاریخی و متعلق به دوران حکومت قاجاریان که در فاصله‌ای کمتر از یک کیلومتر از محوطه تاریخی «آبشارهای شوشتر»، در بخش غربی «رود گرگر» و در نزدیکی بافت قدیمی شهر تاریخی شوشتر قرار دارد. محوطه باغ بالغ بر ۱۶۰۰ متر مربع وسعت دارد که با قرارگیری درختان به‌صورت منظم و با قاعده و نظمی خاص، گذرگاه‌هایی برای تردد و عبور ایجاد شده که خود به زیبایی و جمال باغ افزوده است.
درختانی همچون انجیر، انار، پرتقال، نارنج، لیموترش، موز، توت و گل‌هایی همچون رز، محمدی، شاه‌پسند، لاله عباسی و گل کاغذی از جمله گیاهانی است که در این باغ تاریخی وجود دارد و فضایی دلچسب و دیدنی را ایجاد کرده است. جالب است بدانید که نام این باغ برگرفته از نام «محمد زمان خان مرعشی» از خان‌های دوران قاجار است.

خانه گازر شوشتر

دیدنی های شوشتر
یکی دیگر از دیدنی‌های شوشتر، عمارتی است تاریخی به نام «خانه گازر»، که سال ساخت آن به دوران حکومت قاجاریان بازمی‌گردد. کارشناسان این بنای کهن را دومین خانه‌ از لحاظ اهمیت و ارزش در بین عمارات تاریخی شوشتر معرفی کرده‌اند که در گذشته به‌عنوان منزلی مسکونی مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه این بنا به سه بخش تقسیم شده است و می‌توان در آن معماری بومی و منطقه‌ای را به‌خوبی مشاهده کرد. گفته می‌شود که خانه گازر ابتدا یکی از خانه‌های مسکونی از مجموعه‌ی افضل بوده است؛ اما پس از سال‌ها به تملک شخصی به نام گازر قرار گرفته و از آن پس به این نام شهرت می‌یابد.

خانه گازر شوشتر بدون اندرونی و با تزیینات زیبای آجرکاری، گچبری و حجاری ساخته شده است

جالب است بدانید که این خانه تاریخی بدون اندرونی ساخته شده است و سازندگان آن را به‌صورت بیرونی احداث کرده‌اند. حیاط مرکزی، شودان، ایوان، اتاق و شبستان از بخش‌های تشکیل‌دهنده این عمارت کهن است. آجرکاری، گچبری‌های مشبک و حجاری از جمله تزئیناتی است که در قسمت‌های مختلف خانه مانند نورگیرهای پیشانی طاق‌نماها، سطوح دیوار ایوان و سردر ورودی اتاق‌ها انجام شده است. از نکات جالب و قابل‌توجه در مورد این بنای تاریخی می‌توان به تزیینات آجری انجام شده در آن اشاره کرد که بسیار زیبا و متنوع صورت گرفته و نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

مسجد جامع شوشتر

دیدنی های شوشتر
مسجد جامع شوشتر یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری و از مکان‌های مذهبی در این شهرستان است که باستان‌شناسان با توجه به وجود کتیبه‌ای کهن، دوران ساخت آن را به زمان ولایت امام حسن عسگری (ع) نسبت می‌دهند. این بنای تاریخی با معماری بسیار زیبا و تحسین‌برانگیز که تزیینات انجام شده در آن فوق‌العاده و چشم‌نواز است، ساخته شده و از مکان‌های ارزشمند تاریخی و مذهبی شوشتر، محسوب می‌شود. گچبری‌های هنرمندانه، کنده‌کاری‌ها و آجرکاری‌هایی که با استادی تمام به‌صورت شلوغ و پرنقش و نگار انجام شده است، این مکان دیدنی را زیبا و تحسین‌برانگیز ساخته و همواره میزبان گردشگران و مسافران از سراسر ایران است.

پرسش‌های متداول

لقب سازه‌های آبی شوشتر در یونسکو چیست؟

سازه‌های آبی شوشتر با پیشینه‌ای متعلق به حکومت هخامنشیان، از سوی سازمان جهانی یونسکو ملقب به «شاهکار نبوغ و خلاقیت»، شده است

کدام نهر شوشتر در زمان داریوش هخامنشی حفر شده است؟

داریون نهری است در شوشتر که از رود شطیط جدا می ‌شود و دوباره به آن می پیوندد. این نهر داریوش یا دارا نیز نام دارد و در زمان داریوش هخامنشی حفر شده است.

قلعه سلاسل متعلق به کدام دوره تاریخی است؟

بر اساس شواهد تاریخی برخی قدمت این قلعه را از زمان ساسانی می دانند اما هنوز هم زمان و قدمت اصلی این بنا برای مورخان نا معلوم است.

اولین خانه شوشتر کجاست؟

خانه معین التجار به عنوان اولین خانه که در شوشتر شناخته می‌شود.

نویسنده: محبوبه حسنی 

 آشنایی با جاذبه های گردشگری سنندج

معروف ترین جاذبه گردشگری سنندج

جاذبه گردشگری سنندج
  1. اورامانات

  1. سراب قروه

  1. حمام خان

  1. زریوار

  1. آبیدر

  1. هاجره خاتون

  1. عمارت خسروآباد

 1. قرآن نگل

سنندج از نقاط کرد زبان ایرانی هستند که آن ها را با رقص های معروف و پوشش های فوق العاده زیبای محلی به یاد داریم.

میان اقبال کورسان

میدان اقبال شهر سنندج – میدان آزادی

زیباترین جاهای دیدنی کردستان

یکی از قشنگ ترین نقاط ایران کردستان است. جایی که آب و هوای لطیفی دارد و جنگل های بلوط، آبشارها و رودخانه های خروشانش آن را به یکی از استان های کشور با جاذبه های گردشگری بسیار تبدیل کرده است. ما در این پست جاهای دیدنی کردستان و شهر سنندج را که در سفر به این شهر حتما باید دید، نوشته ایم.

موقعیت جغرافیایی سنندج

شهر سنندج مرکز استان کردستان در فاصله ی 512 کیلومتری جنوب غربی تهران قرار گرفته و ارتفاع این شهر از سطح دریا یک هزار و 480 متر است.
شهر سنندج در سال 1046ه‍.ق در زمان حکومت سلسله ی صفویه و در دوران شاه صفی و توسط سلیمان خان اردلان بنا نهاده شد، نام سنندج معرب «سنه دژ» است، که هم اکنون نیز مردم مناطق کردنشین، سنندج را سنه می نامند، «سنه » در فرهنگ لغات اوستایی به معنای شاهین و عقاب است هرچند که در مورد واژة سنه تعاریف دیگری نیز وجود دارد.
سنندج به علت مرکزیت در گذشته، دارای مساجد، ابنیه و عمارات و بازار قدیمی است، که هم اکنون بیشترین تعداد جاذبه های این شهر را تشکیل می دهد.

اورامانات کردستان

اورامانت کردستان

بازار سنندج

این بازار در دو طرف خیابان انقلاب قرار گرفته و در سال 1046ه‍.ق هم زمان با مرکزیت یافتن شهر سنندج به عنوان مرکز حکومت اردلان ها ساخته شده است. پلان این بازار به صورت مستطیل بزرگی است که بر اثر خیابان کشی دوران حکومت پهلوی به دو بخش تقسیم شده و بخش شمالی آن بازار سنندجی و بخش جنوبی آن بازار آصف نام گرفته است.
با وجود مراکز خرید جدید، این بازار هم چنان موقعیت و ارزش خود را به لحاظ تجاری حفظ کرده است.

عمارت آصف سنندج

عمارت آصف در سه دوره تاریخی ساخته شده و به شکل و شمایل امروزی اش که بنایی است پرهیبت و جدا افتاده از تاریخ تبدیل کرده است. احداث بنای اولیه به دوره صفوی برمی گردد و قسمت های دیگر آن در دوره قاجار و پهلوی به آن اضافه شده. جایی مخصوص زندگی اعیان که این روزها درهایش به روی عموم بازشده. جذابیت های عمارت آصف به همینجا محدود نمی شود و حمام داخل این عمارت و نقش و نگارهایش و موزه مردم شناسی آن قشنگی هایش را چندبرابر کرده.

مجموعه تفریحی آبیدر استان کردستان

یکی از اصلی ترین جاهای گردشگری سنندج، کوه آبیدر است. آبیدر یعنی جایی که آب زیاد از آن بیرون می آید و این وجه تسمیه به خاطر چشمه های زیرزمینی فراوان این منطقه است. نزدیک بودن این منطقه به سنندج و بلند بودن آن و منظره زیبایی که از شهر دارد، به علاوه باغ ها و چشمه های طبیعی اش و قرار گرفتن بزرگترین سینمای روباز در اینجا باعث محبوب بودنش شده است.

آبیدر سنه

پارک آبیدر شهر سنندج

 آدرس پارک تفریحی آبیدر سنندج:کردستان- سنندج- خیابان آبیدر


پل قشلاق

3 کیلومتر که سنندج را به سمت شرق بروید می رسید به پل قشلاق، پلی آجری که یکی از یادگارهای دوره صفویان است. قشلاق که خیلی ها می گویند به سی و سه پل اصفهان بی شباهت نیست دو دهانه بزرگ و چهار چشمه کوچک، 80 متر زول و 12 متر ارتفاع دارد.

مسجد جامع سنندج

مسجد جامع سنندج یا مسجد دارالاحسان یکی از یادگارهای دوره قاجار است که به دستور امان الله خان در سال 1228 ساخته شده. حیاطی در مرکز و حجره هایی در اطراف، شبستان بزرگ آن با 12 ستون و تزیین دیوارها با کاشی های هفت رنگ باعث شده که با یکی از زیباترین مساجد کردستان و ایران روبه رو باشیم.
این مسجد در ضلع شمالی خیابان امام خمینی (ره) واقع شده.

کلیسا یکی از جاذبه های تاریخی سنندج

این بنا درآغه زمان که محله ای مسیحی نشین است قرار دارد. اواخر صفویه در زمان حکومت شاه عباس دوم هنگامی که ارامنه توسط دولت عثمانی به ایران تبعید شدند، گروهی از آنها در شهر سنندج ساکن شدند و در آن زمان والیان اردلان برای مسیحیان تبعیدی این کلیسا را ساختند. شیوه ساخت و نوع معماری کلیسای سنندج تحت تاثیر معماری سبک اصفهانی است و تلفیقی از نماسازی سبک بومی مانند طاق نما و ستون های آجری در آن به کار رفته که به فرم مشعل در بخش فوقانی به صورت سه ترکی آجرکاری شده. خطوط عمودی در نمای بیرونی ساختمان تاکید بر ارتفاع کلیساست.
در گل دسته ناقوس کلیسا کاشی های معقلی و گره چینی قابل ملاحظه است. حجاری سنگ های سردر ورودی که دارای نقش گل لوتوس و ترنج است، کار استادان سنندجی است. این کلیسا دارای قناتی فعال است و آب نمای زیبایی نیز در داخل حیاط آن در ضلع جنوبی دیده می شود.

عمارت خسروآباد سنندج

عمارت خسروآباد در بلوار خسرو آباد «شبلی» شهر سنندج قرار دارد. این عمارت در نوع خود بی نظیر و مرکز.حکومت اردلان به ویژه خسروخان اردلان بوده است. مجموعه عمارت و باغ خسروآباد افزون بر دو بخش اصلی، یعنی قصر سلطنتی با ورودی ستون دار، باغ خسرو آباد نیز از اهمیت خاصی برخوردار بوده است این باغ که بوسیله 4 خیابان روبرو و اطراف عمارت خسرو آباد عملاً به 4 باغ خسرو اباد تبدیل شده بود و اطراف آن بوسیله 4 خندق در طرفین باغ و کاخ خسرو آباد با انواع درختان مختلف احاطه شده جلوه خاصی را به این مجموعه داده است. در حال حاضر تنها درختان 4 باغ و بخش هایی از 4 خیابان آن باقی مانده است.
عمارت خسروآباد کتیبه ای دارد که اسم فتحعلی شاه قاجار و والی کردستان امان الله خان و تاریخ 1223 ه. ق بر روی آن حک شده است. عمارت خسروآباد شاخص ترین بنای استان کردستان است که به عنوان مقر حکومت والیان اردلان مورد استفاده قرار می گرفت. از سال 1373 عملیات مرمت این بنای تاریخی آغاز گردید اگر چه در سال 1379 بیشترین مرمت و باز سازی این بنا انجام گردید. عمارت خسرو اباد با شماره 1491 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.
تزیینات معماری این بنا شامل گچ بری، آجرکاری، اروسی های زیبا و حوض چلیپا شکل داخل عمارت است.

جاذبه توریستی سنندج

عمارت خسروآباد استان کردستان

موزه ی سنندج

این موزه در خیابان امام، کوچه حبیبی و در بخش بیرونی عمارت ملا لطف الله شیخ الاسلام (که امروزه به خانه سالار سعید مشهور است) قرار دارد و در آن آثار و اشیاء تاریخی کشف شده از استان و دیگر نقاط ایران به نمایش گذاشته شده است.
این عمارت به سفارش«ملا لطف الله شیخ الاسلام» ساخته شده که پس از فوت آن توسط نوادگان او به دو بخش جداگانه تفکیک گردید و به فروش رسید.بخش اندرونی به تملک خانواده «حبیبی» و بخش بیرونی به تملک «عبدالحمید خان سنندجی(سالار سعید)» در آمد که از این رو امروز هر بخش از آن بنای یکپارچه با نام مالکان جدید شناخته میشود. «سالار سعید» بخش بیرونی عمارت را در سال 1136 به اداره فرهنگ واگذار کرد و تا سال 1351 این بخش در اختیار اداره فرهنگ بود و برای مواردی چون دانشسرا، کتابخانه و خانه پیشاهنگان مورد استفاده قرار گرفت.
در همین سال از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت جهت تاسیس موزه تملک شد و پس از مرمت و آماده سازی در مهر ماه 1354 با نام «موزه سنندج» افتتاح گردید. بخش اندرونی نیز تا سال 1371 در مالکیت خانواده «حبیبی» بود و در این سال به تملک میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان در آمد.
اروسی موزه ی سنندج یکی از نمونه های بی نظیر هنر اروسی سازی و کار استادکاران سنندجی است. عمارت ملا لطف الله از بناهای باقی مانده دوره ی قاجار است.

حمام خان استان کردستان

خان در ضلع شمالی بازار سرپوشیده سنندج در مجاورت مسجدی به نام داروغه قرار دارد. این حمام از گذشته تاکنون با توجه به موقعیت خاص آن با بازار ارتباط نزدیک داشته است. راه های دسترسی به این بنا از خیابان های انقلاب و طالقانی و از سمت میدان انقلاب امکان پذیر است. از سمت خیابان چهارباغ و کوچه های پشت بازار و از سمت شمال میدان سنندجی می توان به آن دسترسی پیدا کرد. به عبارتی حمام در بافت قدیمی و هسته مرکزی شهر واقع شده است. بافت قدیمی شهر سنندج دارای محلات متعددی است که به تبع آن حمام های مختلفی در آنها قرار داشته و شماری از آنها هم باقی مانده که از جمله می توان به حمام خان اشاره کرد.
حمام در سال 1220 هجری قمری به دستور امان الله خان اردلان ساخته شده و بین حمام های باقی مانده از گذشته بزرگترین و زیباترین حمام شهر است.

عمارت وکیل

از جمله بناهای دیدنی و قدیمی شهر سنندج عمارتی معروف به عمارت وکیل است که در خیابان کشاورز قرار گرفته است. این عمارت، ملک موروثی و شخصی خانواده «وکیل » می باشد که همیشه در تاریخ کردستان مسند قدرت را در دست داشتند. این بنا و مجموعه ای بزرگ شامل یک بخش اصلی در وسط و قسمت های دیگر در پیرامون آن است.
اصل بنای این عمارت به دوره زندیه مربوط است که توسط «حاج محمد رشید بیگ وکیل » – از امرای مفرخان زند- احداث شده و در دوره های بعدی به تدریج تکمیل شده است. اولین تعمیر کلی در سال 1310 هجری قمری و توسط امان الله خان وکیل الملک صورت گرفته. تا اینکه امان ا… خان وکیل الملک آنرا به مجموعه ای شامل چندین ساختمان، حیاط و باغ کنونی تبدیل نمود. ساختمان قدیمی به علل مختلف قبل از انقلاب تخریب شد، اما با سعی و تلاش مالک آن به سبک قدیم بازسازی شده است.
مجموعه، دارای تزییناتی چون آجرکاری های زیبا و اروسی های پرکار است و حیاط مرکزی دارای سقف شیروانی با طرح کلاه فرنگی است.

جاذبه گردشگری سنندج

عمارت قدیمی وکیل

امام زاده های شهر سنندج

امام زاده پیر عمر – سنندج

امام زاده پیر عمر در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی واقع شده و تاریخ ساخت آن سال 1046 ه.ق می باشد . امام زاده پیر عمر را پسر بلافصل حضرت علی (ع) می دانند . بنای آرامگاه شامل تزئینات آجری گچبری و اروسی های زیبا است . قسمت های عمده ای از بنا به علت فرسودگی در سال های 1372 تا 74 ه.ش بازسازی شده است.

هاجره خاتون

مرقد هاجره خاتون خواهر امام رضا (ع)

آدرس مقبره هاجره خاتون : کردستان – سنندج خیابان صلاح الدین ایوبی


امام زاده هاجر خاتون – سنندج

امام زاده هاجر خاتون در خیابان صلاح الدین ایوبی در محله قدیمی سرتپوله سنندج واقع است. بر اساس روایات موجود این امام زاده شریفه، خواهر امام رضا (ع) است که در سفر آن بزرگوار به خراسان در کردستان رحلت نمود و در این مکان به خاک سپرده شده است . در مجاور این امام زاده مسجد و آرامگاه مشایخ و بزرگان سنندج نیز قرار دارد.
امام زاده پیر محمد – سنندج
این بقعه در میدان نبوت سنندج در بالای تپه ای که قبرستان قدیمی شهر واقع شده است قرار دارد. این بنا محل دفن امام زاده محمد بن یحیی مشهور به پیر محمد است.

جاذبه گردشگری قرآن نگل روستای مریوان 

در 65 کیلومتری غرب سنندج در مسیر جاده سنندج – مریوان ، در داخل مسجد روستای نگل قرآنی خطی از دوران گذشته وجود دارد که بنا بر اعتقادات مردم یکی از چهار قرآن خطی است که در زمان خلفه سوم به رشته تحریر در امده و به چهار اقلیم دنیا فرستاده شده است.
خط قرآن کوفی و دارای نقطه و اعراب و در قسمتی از شماره آیات طلاکاری شده و مزین به نقوش گیاهی می باشد. این قرآن در بین مردم جایگاه والایی دارد و همه روزه عده کثیری از نقاط دور دست برای زیارت قرآن به این روستا می آیند

قرآن تاریخی نگل

قرآن نگل – روستای نگل مریوان

آدرس روستای نگل : استان کردستان، شهر سنندج، کیلومتری غرب سنندج در مسیر جاده سنندج – مریوان ،روستای نگل

حمام شیشه

«حمام شیشه»، یکی دیگر از آثار تاریخی و جاذبه ی گردشگری در شهرستان سنندج است که به عنوان یکی از بناهای عمومی و کهن این شهر به شمار می رود. هشتی، سربینه، حمام گرم، ستون های سنگی و فضاهای ورودی، سکوها، آب نماهای گرم و سرد، خزینه و خلوتی، بخش هایی از این حمام قدیمی است که قدمت آن به دوران حکومت قاجاریه بازمی گردد. علت شهرت این حمام به شیشه، درها و پنجره های شیشه ای رنگی است که در آن به کار برده شده و قطعا زیبایی خاصی به آن بخشیده بوده است که متاسفانه در حال حاضر، بخش اعظمی از آن ها از بین رفته است. تزینات آهک بری با نقوشی همچون گیاهان و حیوانات، از دیگر ویژگی های ارزنده ی معماری در این اثر کهن است.

عمارت حبیبی

«عمارت حبیبی»، از دیگر آثار تاریخی در شهرستان سنندج است که در قسمت بیرونی «عمارت ملا لطف الله شیخ الاسلام»، قرار دارد. این میراث ارزشمند ایران کهن که نمونه هایی از آثار تاریخی استان کردستان و دیگر نواحی کشور برای بازدید مردم، به نمایش گذاشته شده است. پیشینه ی ساخت این عمارت به دوران حکومت «ناصرالدین شاه» بازمی گردد که به همت «شیخ الاسلام»، ساخته شده است.
از نکات قابل توجه در مورد معماری عمارت حبیبی، سبک آن است که به مناطق مرکزی ایران نسبت داده می شود. درواقع گچبری ها و آئینه کاری های انجام شده در این بنای تاریخی، به روش معماری مرکزی ایران صورت گرفته است که دارای قدمتی نزدیک به 140 سال است و کم تر ساختمانی را می توان در سنندج یافت، که از چنین اسلوب معماری، بهره برده باشد. جالب است بدانید که این ساختمان، بزرگ ترین ارسی های کشور را دارا است که به دست هنرمند استادکار زبده ی کردستانی، «استاد حبیب الله سنندجی» که به «استاد نسا»، شهرت دارد، ساخته شده است.
شهر زیبا و دیدنی سنندج، مملو از زیبایی های طبیعی، چشم اندازهای بی نظیر و عمارات و بناهای تاریخی متعددی است که متاسفانه معرفی تمامی آن ها در یک مقاله امکان پذیر نیست. مسجد میرزا فرج الله وزیر، مسجد ملا احمد قبامتی، مسجد شعیا، مسجد و وضوخانه ی رستم بیگ، باغ سپیدار، کوه کوچسار، روستای کرگنه، روستای ماموخ علیا، روستای گاودره، روستای دولاب، پارک امیریه، مسجد بابای نقشبندی، کوه آوالان، بازار سنندج، حمام صلاحی، مسجد آویهنگ، مسجد و زیارتگاه هاجره خاتون، حمام عبدالخالق، مقبره ی شرف الملک اردلان و … تنها بخشی دیگر از جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی در شهرستان سنندج است.

کوه آوالان

برای کسانی که به منظور طبیعت گردی و به خصوص کوهنوری به این منطقه کردنشین سفر کرده اند کوه آوالان می تواند بهترین جاذبه ای باشد که می توانند در سفرشان انتخاب کنند. ارتفاع این کوه حدودا 3000 متر است و در 25 کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است. نام های دیگری برای این کوه به کار برده می شود که آنها عبارت از هه واره، به رزه و عبدالامان هستند.
به منظور دسترسی به این کوه بهترین راه می تواند روستای نشور و روستای دولابه است. این کوه دارای جان پناه بوده و زمان لازم برای رفت و برگشت 10 ساعت تخمین زده شده است. بر فراز این کوه منظره های دیگر این شهر که شامل دریاچه سدگاوشان، شهر سنندج، کوه آبیدر، کوه شاهو، و کوه های شرقی مشرف به شهر سنندج (کوه های صلوات آباد) می باشند نیز به راحتی دیده می شوند.

کوه آوالان

کوه معروف آوالان

رود سیروان

از مهمترین رودخانه هایی که در کردستان جاری است و نامی بسیار آشنا دارد، رود سیروان است. این رود که تقریبا مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را طی می کند. این رودخانه در بخش غربی و شمال غربی هورامان قرار گرفته و منطقه [هورامان] را به دو بخش تقسیم نموده است. بیشترین بخش این رودخانه در شهرستان پاوه قرار دارد، این رودخانه از بخش رزاب و مریوان در کردستان سرچشمه گرفته و پس از عبور از شمال غربی اورامانات، دوآب و شمال هرتا، رودخانه های ژاد رود، قشلاق رود، لیله، لوشه، زمکان، دشت حر به آن پیوسته و سپس وارد کشور عراق می شود.

اورامانات سنندج

روستای اورامانات تخت در جنوب شرقی شهر مریوان در استان کردستان قرار دارد که بوسیله جاده ای به طول 75 کیلومتر به شهر مریوان متصل می شود. این روستا را هزار ماسوله نیز می نامند. زیرا معماری آن همانند ماسوله است. حیاط هر خانه بام خانه ای دیگر است، اما با وسعتی بیشتر. معماری اورامانات و سرسبزی این منطقه کوهستانی رویای پله هایی به سمت بهشت را متصور می کند. خانه های این روستا با سنگ و اغلب به صورت خشکه و به صورت پلکانی ساخته شده است. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه ای اورامان یاد می کرده اند.
به غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معماری، موقعیت چشمه های پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از زمان ساسانی است. پوشاک کردی آمیزه ای از رنگ و نقش است. لباس مردم اورامانات نیز کردی است. پیش از ورود پارچه و کفش های خارجی و سایر منسوجات داخلی به استان کردستان، بیشتر پارچه ها و پای افزار مورد نیاز آنها توسط بافندگان و دوزندگان محلی بافته و ساخته می شده است. از تولیدات هنرهای سنتی این روستا می توان به گلیم، سجاده، نمد، سبد، گیوه به عنوان سوغات اشاره کرد.

سراب قروه

هورامان

اورامانات فوق العاده جذاب و دیدنی سنندج

پل تاریخی گاران مریوان

پل تاریخی گاران یکی از بناهای تاریخی استان کردستان است و در نزدیکی شهر مرویان قرار دارد. این پل روی رودخانه ای به همین نام بنا شده و یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری شهرستان مریوان و همچنین استان کردستان به حساب می آید. این پل دارای 2 دهنه 6 ضلعی در میان رودخانه و دو پایه متصل به ارتفاع طرفین رودخانه است و سه دهنه دارد که طول آن 42 ، عرض 9 و نیم و ارتفاع آن 6 متر است.
این پل تاریخی در 10 کیلومتری شمال شرقی مریوان و در مسیر گاران – تیژتیژ واقع شده و در زمان های نه چندان دور ارتباط بین دو منطقه اسلام دشت و گاران مریوان را با هم تسهیل می کرد. این پل شهر مریوان را به سنندج متصل می کرده و در دوران والیان اردلان در زمان صفویه مرمت شده است اما پیشینه آن به زمان ساسانیان بر می گردد و تا سال 1320 از آن استفاده می شده است. پل تاریخی گاران مریوان در سال 1379 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 3591 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آبشار گویله سنندج

آبشار گویله یکی از جاذبه های گردشگری طبیعی استان کردستان و شهرستان مریوان است که در فاصله بیست کیلومتر از شهر مریوان، نزدیک به روستای گویله و در راه مریوان به سقز قرار دارد. آبشار گویله در فصل بهار به واسطه پر آب بودن از مکان های دیدنی و زیبای منطقه محسوب می شود و در برخی از روزهای فصل زمستان نیز به دلیل سرمای هوا و یخ زدگی آبشار، منظره بدیع و چشم نوازی به وجود می آید که علاقه مندان به طبیعت را به حیرت وا می دارد.
این آبشار در میان جنگل های پر پوشش منطقه مرزی کردستان قرار دارد و ارتفاع آن به بیش از 50 متر می رسد. همچنین این آبشار از جاده مریوان به سقز قابل مشاهده است و فاصله آن تا جاده حدود 1 کیلومتر است.
یکی از چشم اندازهای زیبای مسیر سقز به مریوان پس از کوهستان عمدتا سفید پوش چهل چشمه، این آبشار زیباست که از میان پیچ و تاب های جاده جنگلی و قدیمی سقز به مریوان سر بر می آورد و به عمق دره می ریزد.

دریاچه زریوار

این دریاچه در سه کیلومتری شمال باختری مریوان و در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا قرار دارد و از زیباترین میراث های طبیعی استان کردستان به شمار می آید. آب این دریاچه از چشمه های جوشان و رودخانه های چندی که به آن می ریزد، تامین می شود. حجم آب دریاچه از 5/22 میلیون متر مکعب تا 5/47 میلیون متر مکعب در طول سال متغیر است. طول دریاچه شش کیلومتر و عرض آن 1700 تا 3000 متر است. مساحت آن حدود 720 هکتار است.
وجه تسمیه زریوار و زریبار که هر دو در منطقه متداول است، به واژه ” زری” که در زبان کردی به معنی دریاچه است، باز می گردد. پسوند ” دار” و ” بار” پسوند تشبیهی، و زریبار یا زریوار به معنی دریاچه وار است. درباره این دریاچه افسانه های متعددی وجود داد که مشهورترین آنها وجود شهری مدفون در زیر آب های دریاچه است.

زریوار مریوان

زریوار یا زریبار دریاچه فوق العاده دیدنی

آبشاربل

در یکی از روستاهای منطقه اورامان و در مرز استان کرمانشاهان، روستایی به نام ” بل” واقع است. درکنار این روستا، در جاده ای که به ” کوسه هجیج” منتهی می شود، آبشاری زیبا وجود دارد که به عقیده کارشناسان دارای آبی عالی برای شرب است. این آب با فشار زیاد و در حجم بسیار از شکاف کوهی بیرون می ریزد و عظمت و شکوه طبیعت را جلوه گر می سازد. این آب در مسیر خود به رودخانه سیروان می ریزد.

چهل چشمه

چهل چشمه از کوه های مرتفع کردستان است. این کوه دارای آبشارها و چشمه های بسیار زیبایی است و وجه تسمیه آن نیز حکایت از وجود چهل چشمه آب دارد. این کوه در منطقه “خورخوره” از شهرستان دیواندره قرار دارد و منطقه ای سردسیر و برف گیراست. در این کوه می توان در تمامی سال برف را مشاهده کرد. این کوه یکی از سرچشمه های رودخانه جغاتو ( جغتو) و سپید رود است و دارای چشمه سارهای فراوان و دامنه های سرسبز و زیبا است.

چشمه باباگرگر

در روستای “بابا گرگر”، در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه، چشمه ای جوشان همیشه می خروشد که به آن “دنگز” می گویند. آب این چشمه در استخری عمیق و مدور به محیط 200 متر جمع می شود. این چشمه پر آب دارای آبی است که رنگ آن مایل به سرخ است و در بعضی مواقع به رنگ زرد مایل به لیمویی در می آید. آب این چشمه به علت وجود املاح معدنی به ویژه گوگرد ، رنگین است. ظاهراً این آب برای امراض سودایی و پوستی مناسب است و در درمان سوء هاضمه و دیگر بیماری های دستگاه گوارش و نیز راشیتیسم و درمان تورم مؤثر می افتد. این چشمه و امامزاده باباگرگر در کنار آن، از مکان های طبیعی و تاریخی استان محسوب می شوند.

سراب قروه

در بخش جنوبی شهر قروه سرابی طبیعی وجود دارد که یکی از تفرج گاه های مردم منطقه محسوب می شود. این سراب دارای آبی خوب و گواراست. به همین دلیل شهر قروه در کنار آن ایجاد شده است. بخشی از آب کشاورزی و مشروب قروه از این آب تأمین می شود.

آدرس سراب قروه :سنندج، شهرستان قروه،‎ جاده مجتمع تفریحی سراب


سراب قروه

سراب قروه دیدنی تر از همه جا

روستای پلکانی پالنگان

یکی از روستاهای گردشگری ایران ، روستای زیبای پالنگان می باشد که در استان کردستان واقع شده است. این روستا علاوه بر معماری بی همتایش دارای طبیعت بکر و زیبا و منحصر بفردی است. وجود چشمه ها ، آبشارها و طبیعت بی همتایش موجب شده است که در بین گردشگران داخلی و خارجی از محبوبیت زیادی برخوردار گردد.پالنگان ما را به یاد ماسوله می اندازد ماسوله ای دیدنی که در قلب کوه شکل گرفته است. از میان این روستا یک رودخانه ی زیبا عبور می کند که بر زیبایی روستای پالنگان افزوده است.
پالنگان یکی از روستاهای پلکانی ایران است که در منطقه ی ژاورود در 47 کیلومتری ” کامیاران” قرار دارد. قدمت این روستا با توجه به خانه های قدیمی موجود در آن به دوره ی سامانی باز می گردد. علاوه بر این در روستای پالنگان یک قبرستان بسیار قدیمی وجود دارد که تعدادی سنگ قبر مربوط به قرن هفتم و یا هشتم هجری در آن وجود دارد که بر روی آن ها به خط کوفی نوشته شده است.

سیری در جاذبه‌های گردشگری خفر

روستای گردشگری خفر از روستاهای ییلاقی در جنوبی‌ترین بخش‌ استان اصفهان و جاهای دیدنی سمیرم است که در مرز میان این استان و استان کهگیلویه و بویراحمد، در دامنه‌های شمالی رشته کوه دنا واقع شده است. خفر به دلیل موقعیت اقلیمی و جغرافیایی منحصر به فرد خود، دارای جاذبه‌های بسیار زیبا و کم‌نظیر اکو توریستی در نیمه جنوبی ایران است.
به دلیل واقع‌شدن این روستا در دامنه طبیعت زیبای رشته‌کوه دنا و آب‌وهوای کوهستانی منطقه، انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در آن دیده می‌شود. وجود ۱۴ قله بالای ۴۰۰۰ متر (قاشمستان بلندترین قله رشته کوه دنا با ارتفاع ۴۴۳۵ متر در نزدیکی این روستا قرار دارد.)، همچنین انواع یخچال‌های طبیعی، آبشارهای متعدد و رودخانه‌های جاری شده از یخچال‌ها چشم‌اندازهایی زیبا به وجود آورده است.
روستای خفر
اکثر مردم روستا در فصول بهار و تابستان به زنبورداری و باغداری می‌پردازند، باغ‌های سیب در این روستا از جاذبه‌های گردشکری آن محسوب می‌شوند. محصولات محلی و صنایع دستی نیز جذابیت‌های خاص خود را دارند.
منطقه خفر با توجه به موقعیت مکانی خود در کوهپایه «قلل دنا» مکانی جذاب برای تیم‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی است. از مکان‌های دیدنی منطقه می‌توان به آبشار خفر، تنگه دنا آسا، غار یخی، غار کیخسرو، چشمه سید محمد، رودخانه‌های پرآب که از دو سوی روستا عبور کرده و به رودخانه ماربُر می‌ریزند، اشاره کرد. مردم روستای خفر، فارس هستند که به گفته افراد محلی، در گذشته از استان فارس به خفر مهاجرت نموده‌اند. تنها پس از چند روز حضور و معاشرت با مردم خفر درمی‌یابید که خفری‌ها مردمانی مهمان نواز، صلح جو و صادق هستند و گویی سرشت این سرزمین، زیبایی‌های خود را به خلقیات مردم خفر هدیه داده است.
روستای خفر
بافت مسکونی روستا متمرکز و در قسمت نسبتاً هموارتری به پیرامون روستا بناشده است. بیشتر بناهای مسکونی، ایوان دار و همچنان دارای معماری سنتی هستند که با مصالحی همچون خشت، سنگ و چوب بنا شده‌اندبخش‌هایی از معابر روستا سنگفرش شده‌اند و اثری از زباله چه در بخشهای مسکونی و چه در طبیعت خفر به چشم نمی‌خورد که مشخص است مردم خفر با وجود خیل زیاد گردشگر، مشکل زباله را مدیریت نموده‌اند. ضمناً روستا دارای دو امامزاده است که بسیار مورد اعتقاد و احترام مردم روستا هستند.
روستای خفر
بر خلاف آنچه که در بهار و تابستان (فصل رونق گردشگری در خفر) به چشم گردشگران می‌خورد، خفر زمستان‌های بسیار سرد و پر برفی دارد، به گونه‌ای که اهالی، روستای خفر را “جهنم سفید” می‌نامند. غل برخی از مردم خفر دامداری است اما مردم روستا بیشتر درآمد خود را از باغداری حاصل می‌نمایندبه دلیل شرایط توپوگرافیکی حاکم بر روستا، زمین‌های مناسبی برای کشاورزی در خفر وجود ندارد اما خفر دارای سطح وسیعی از باغ‌های میوه شامل آلوزرد، آلو سیاه، زردآلو، سیب و گردو است که خارج از بافت مسکونی روستا و در امتداد نهرهای جاری از قله‌های دنا قرار گرفته‌اند. تعداد معدودی از مردم خفر در کنار باغداری به کندو داری نیز می‌پردازند و مرغوب‌ترین عسل را تولید می‌نمایند. معمولاً کندوها در ارتفاعات ۳۰۰۰ متری که در فصل تابستان پوشیده از گل و سبزه هستند، نگهداری می‌شوند.
روستای خفر مبدأ صعود به ۱۴ قله از قله‌های رشته کوه دنا است و بنابراین سالانه، پذیرای کوهنوردان داخلی و خارجی بسیاریست که در چهار فصل سال به قلل رشته کوه دنا و از جمله بلندترین قله رشته کوه زاگرس یعنی قاش مستان (۴۴۳۵ متر) صعود می‌نمایند. برای حرفه‌ای‌ها علاوه بر قلل دنا، غار یخ در ارتفاع ۳۸۵۰ متری از سطح دریا، غار کیخسرو، یخچال زندان، آبشار پی دنی، دیواره نوردی، پرنده نگری و رصد حیوانات وحشی از جمله جاذبه‌های گردشگری خواهد بود.
روستای خفر
گردشگری باعث تنوع مشاغل در خفر شده، عده‌ای به‌عنوان راهنمای کوهنوردی مشغول به کار هستند و گروه‌های مختلف کوهنوردی را به قله‌های مرتفع دنا هدایت می‌نمایند، برخی از اهالی خفر خانه‌های خود را در اختیار مسافران قرار داده و برخی نیز از طریق راه اندازی قهوه‌خانه و رستوران درآمد خود را افزایش داده‌اند. در روستای خفر مغازه‌هایی مانند: همه‌چیز فروشی (لباس، کفش، ابزارآلات، مواد غذایی)، سبزی فروشی، بقالی، کفاشی، آش فروشی و….. جهت تأمین نیازهای اولیه و احتمالی بازدیدکنندگان وجود دارند. هتل یا مهمانسرا جهت اقامت بازدیدکنندگان درروستا موجود نبوده و گردشگران می‌توانند از منازل محلی که جهت اقامت آماده هستند، استفاده کنند.

مسیر دسترسی به روستای خفر

برای دسترسی به این روستای دیدنی از مسیر اصفهان به سمت شهررضا، سپس سمیرم و پس از عبور از حنا به روستای خفر خواهید رسید. طول مسیر از تهران حدود ۷۰۰ کیلومتر است.  آبشار خفر در ۵ کیلومتری روستای خفر و بر روی دامنه‌های پرشیب دنا در محدوده‌ای تحت عنوان دره قاش مستان واقع گردیده است. این منظره زیبا و دلنشین در ۸۰ کیلومتری جنوب غرب سمیرم و در روستای خفر است. ارتفاع این آبشار در حدود ۳۰ متر، واقع در دامنه شرقی دنا است. نسیم مرطوب همراه با وزش باد، که با قطرات آب ترکیب‌شده، مانع از نزدیک شدن به آبشار می‌شود و نمای آبشار را حتی از دور، دوچندان زیبا می‌کند.

بهترین فصل برای سفر به روستای خفر

وضعیت این روستا در زمستان با سایر فصول متفاوت است و حجم زیاد برف و سرمای هوا، دسترسی به روستا را بسیار سخت می‌کند و بازدیدکنندگان نمی‌توانند با ماشین به روستا وارد شوند. اما فصل بهار و به ویژه تابستان این روستا، طبیعت چشم‌نواز و آب و هوای دلپذیری را به گردشگران هدیه می‌دهد.
روستای خفر

عکس‌های گالری از خبرگزاری ایلنا (عکاس: مصطفی معراجی)

آخر هفته کجا بریم؟ از جاهای دیدنی کردان تا تنکابن

آخر هفته کجا بریم؟ این هفته روستای کردان و آبشار سنگان را برای سفری یک روزه و روستای خفر و دشت دریاسر تنکابن را برای سفری دو روزه و به‌یادماندنی به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تعطیلات آخر هفته فرصت مناسبی است تا دست از زندگی پر استرس و رنگ پریده شهری بشویم و به دامان طبیعت بی‌نظیر و رنگارنگ کشورمان رهسپار شویم. در این مقاله با روستای کردان و آبشار سنگان برای سفرهای یک روزه و روستای خفر و دشت دریاسر تنکابن برای سفری دو روزه آشنا می‌شویم.

سفرهای یک روزه

اگر ساکن پایتخت هستید یا آنکه از فضای دود و دم و قیل و قال شهر خسته شده‌اید، فکر می‌کنید فرصتی برای سفر در اختیار ندارید، چند مقصد نزدیک و دیدنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم، تا در فرصتی محدود نفسی تازه کنید و با سپری کردن روزی مملو از آرامش، خاطری آسوده کنید.

آبشار سنگان

روستا و آبشار سنگان
روستای سنگان، از توابع بخش کن در ناحیه شمال غربی شهر تهران و در میان کوه‌های البرز میانی قرار گرفته است. ارتفاع روستای سنگان از سطح دریا ۲۱۰۰ متر است. سنگان مشتمل بر شش محله به نام‌های ده پایین یا سنگان پایین، ده میان یا سنگان میانی، ده سر یا سنگان بالا، باغ‌دره، دره‌تک و سنگان نو است.
قدیمی‌ترین محله روستای سنگان، سنگان پایین نام دارد که ورود به سنگان نیز از طریق همین روستا است. آثار بازمانده تاریخی به‌ویژه آرامگاه امامزاده‌های سه‌گانه سنگان، نشانگر قدمت طولانی این روستا است. به استناد نوشته‌های برخی از سنگ قبرها قدمت روستای سنگان به بیش از ۵۰۰ سال پیش می‌رسد.
آبشار سنگان در شمال غرب روستای سنگان از توابع بخش کن و در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب تهران و در دامنه‌های قله پهنه حصار در ارتفاع ۲۵۷۵ متری از سطح دریا قرار دارد. آبشار سنگان در ماه‌های فروردین و اردیبهشت به اوج شکوه و زیبایی می‌رسد و در زمستان با یخ زدن شکلی بسیار بدیع و زیبا به خود می‌گیرد.
روستا و آبشار سنگان

فاصله تهران تا سنگان با اتومبیل حدود یک ساعت است

فاصله تهران تا سنگان با اتومبیل حدود یک ساعت است. شیب مسیر پس از عبور از باغ‌ها، به‌تدریج زیاد شده و روی یال‌های متعددی امتداد می‌یابد که دیواره‌ای سنگی تمام این یال‌ها را به دو میان تقسیم می‌کند. این دیواره بلند باعث به وجود آمدن آبشار معروف سنگان شده است که بر بالای این دره خودنمایی می‌کند. آبشار زیبای سنگان با بلندی حدود ۳۰ متر دارای محوطه‌ای مسطح و مناسب برای اتراق و استراحت است. در طرف چپ آبشار هم با کمی فاصله، غارهایی دیده می‌شوند. رودخانه فصلی سنگان به طول دوازده کیلومتر از دامنه‌های شرقی کوه کرکو در ۳۵ کیلومتری شمال غربی تهران سرچشمه گرفته و پس از سیراب نمودن روستاهای سنگان بالا، سنگان پایین و ده باغ به رود کن یا سولقان می‌ریزد.
آبشار سنگان
وسایل مورد نیاز برای بازدید از آبشار شامل کوله سبک یک روزه، کفش مناسب مثل نیم بوت یا کفش ساق بلند، کلاه آفتابی، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، لیوان غیر یکبار مصرف، ظروف غذای غیر یکبار مصرف (برای رعایت مقدماتی‌ترین اصول حفاظت محیط زیست)، لوازم بهداشتی شخصی، زیر انداز انفرادی، قمقمه آب و فلاسک چای انفرادی، دوربین عکاسی، سوت، غذای مناسب و هد لمپ با باطری مناسب می‌شود. برای دسترسی به آبشار سنگان از سمت کرج و غرب تهران پس از میدان دهکده المپیک به‌سمت شرق در اتوبان همت حدود ۳ کیلومتر مسیر را طی کنید و از محل میدان دوم شهران به‌سمت کن وارد شوید. در ادامه از طریق خیابان کوهسار به‌سمت امامزاده داوود و پس از حدود ۱۰ کیلومتر در سه راهی به‌سمت چپ جاده که تابلو جهت سنگان را نشان می‌دهد حرکت کرده و با طی این مسیر به روستای سنگان پایین و از آن پس به روستای سنگان بالا می‌رسید.

روستای کردان

روستای کردان
سفر به روستایی دنج و خوش آب‌وهوا در نزدیکی پایتخت که زیباییش ممکن است مجابتان کند خانه و کاشانه را بفروشید و در آنجا ساکن شوید. کردان منطقه‌ای سرسبز و خوش آب‌وهوا نزدیک تهران است که در آن چیزی جز باغ‌های زیبا و بزرگ نمی‌بینید. در کردان نه خبری از دود هست، نه ترافیک و نه ساختمان‌های بلند و پر سروصدا و نه هیچ چیز دیگری که خاطرتان را بیازارد. کردان در ۲۵ کیلومتری کرج و ۶۵ کیلومتری غرب تهران قرار دارد و و کم‌کم از زمانی که مردم به خاطر جنگ از پایتخت مهاجرت کردند، جمعیت بیشتری به خود گرفته است.
روستای کردان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی، استقرار صنایع مهم و وجود جاذبه‌های بسیار زیبا و برجسته طبیعی، تاریخی، گردشگری، مذهبی، مجاورت با اتوبان تهران-قزوین و همسایگی با مراکز جمعیتی نظیر کلان‌شهر کرج از یک سو و برخورداری از آب‌وهوای مطلوب و طبیعت بسیار زیبای کوهستانی از سوی دیگر، ضمن پذیرائی از تعداد قابل‌توجه گردشگر، از استعداد مهاجرپذیری بالایی برخوردار است.
روستای کردان
در کردان یک شهر ورزشی مجهز با امکانات شنا، والیبال، فوتبال، بسکتبال، سوارکاری و… وجود دارد و می‌توانید در سفر به این منطقه روزی پر از هیجان و تحرک را تجربه کنید. کردان یک رودخانه هم به همین نام دارد که از ارتفاعات کهار بزرگ سرچشمه می‌گیرد.
این رودخانه از شمال شرقی به جنوب غربی جاری است و در مسیر خود از شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد عبور کرده و در اطراف روستای نجم‌آباد وارد رودخانه شور می‌شود. در این روستا همچنین می‌توانید یک یادگار تاریخی هم ببینید که به برج مقبره کردان معروف است و در فاصله ۸۰۰ متری روستای کردان و در شمال غربی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد. نمای این برج آجری شکل بوده و پلانی خورشیدی شکل و مدور دارد و روی سکویی دایره مانند به قطر هشت متر بنا شده است. این برج یکی از زیباترین جاهای دیدنی کردان به حساب می‌آید.
این برج گنبدی هم دارد و باستان شناسان آن را به دوره سلجوقیان مربوط می‌دانند. عده‌ای هم می‌گویند این بنا مقبره امامزاده حسین (ع) ـ از نوادگان امام سجاد (ع) ـ است و به همین دلیل خیلی‌ها برای زیارت به آنجا می‌روند. پل قدیمی بانو صحرای كردان، که در دهو كیلومتری شمال غرب این روستا قرار دارد یکی دیگر از آثار باستانی کردان است که در دوره صفویه ساخته شده و تنها دو پایه و بخشی از تاق‌های آن باقی مانده است. برای دیدن این پل باید از مسیر روستای ولیان بگذرید. پل كردان دارای یک دهانه اصلی و بزرگ و یک دهانه فرعی و كوچک است و با سنگ و آجر و ملات آهكی ساخته شده است.
روستای کردان
از تهران یا هر کجای دیگر ایران که روزگار می‌گذارنید، خود را به کرج رسانده و از آنجا مسیر آزادراه را به‌سمت قزوین پیش بگیرید. با طی کمتر از بیست کیلومتر به تابلو خروجی روستای کردان بر می‌خورید. از خروجی وارد جاده‌ی روستای کردان شده و با طی تنها چند کیلومتر خود را در قلب این روستا ببینید.
روستای کردان

سفرهای دو روزه

دو روز فرصت کمی برای تازه شدن نیست، اگر مقصد سفرتان را به‌خوبی بشناسید و بدون تعلل دل به سفر بسپارید و پای به طبیعت، طبیعتی که شگفتی‌های آن شما را از فشار زندگی شهری رهایی می‌بخشد و جان تازه‌ای در روانتان می‌دمد.

دشت دریاسر تنکابن

دشت دریاسر تنکابن
در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار دشت دریاسر آرام گرفته، دشتی که به بهشت اردیبهشت ایران شهرت دارد. دشت دریاسر بین چهار کوه محصور شده است. از ضلع جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. نیک که بنگریم، این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می‌کند.
دشت دریاسر تنکابن
به‌دلیل موقعیت استراتژیکی این منطقه در فصول مختلف شاهد مناظر کم‌نظیری هستیم. از جالب‌ترین ویژگی‌های این دشت این است که در کف آن ده‌ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه‌ها به بیرون می‌جوشد به‌گونه‌ای که در فصل بهار به‌سختی می‌توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد و زیباتر از این‌ها، اینکه رودخانه‌ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است.
همه این زیبایی‌ها به‌علاوه کوه‌های پوشیده شده از جنگل‌های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال‌های بزرگ که در مقابل خود نماییمی‌کند شاهد این مدعاست که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران بخوانیم. وجود کوه‌های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا ودرخت‌های ازگیل و آلوچه جنگلی بر جاذبه‌های منحصربه‌فرد این دشت افزوده است. پس از رسیدن به شهر تنکابن در ناحیه غربی استان مازندران، مسیر جاده دوهزار را پی بگیرید تا به دوراهی امامزاده قاسم برسید. در سمت چپ جاده مسیری به‌سمت دره می‌رود که انتهای آن به روستای عسل محله”خواهد رسید. پس از آن باید حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیماییکرده و بعد از عبور از تپه‌ها و چشمه‌های بین راه به دشت دریاسر می‌رسید.
دشت دریاسر تنکابن

روستای خفر

روستای خفر
روستای گردشگری خفر که زمستان‌های پربرف آنرا به جهنم سفید مشهور کرده، در مرز میان استان اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. خفر به‌دلیل موقعیت اقلیمی و جغرافیایی منحصربه فرد خود، دارای جاذبه‌های بسیار زیبا و کم‌نظیر اکو توریستی در نیمه جنوبی ایران است. به‌دلیل واقع‌شدن این روستا در دامنه طبیعت زیبای رشته‌کوه دنا و آب‌وهوای کوهستانی منطقه، انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در آن دیده می‌شود. وجود ۱۴ قله بالای ۴۰۰۰ متر (قاشمستان بلندترین قله رشته کوه دنا با ارتفاع ۴۴۳۵ متر در نزدیکی این روستا قرار دارد.)، همچنین انواع یخچال‌های طبیعی، آبشارهای متعدد و رودخانه‌های جاری شده از یخچال‌ها چشم‌اندازهایی زیبا به وجود آورده است. اکثر مردم روستا در فصول بهار و تابستان به زنبورداری و باغداری می‌پردازند، باغ‌های سیب در این روستا از جاذبه‌های گردشکری آن محسوب می‌شوند. محصولات محلی و صنایع دستی نیز جذابیت‌های خاص خود را دارند.
روستای خفر
منطقه خفر با توجه به موقعیت مکانی خود در کوهپایه «قلل دنا» مکانی جذاب برای تیم‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی است. از مکان‌هایدیدنی منطقه می‌توان به آبشار خفر، تنگه دنا آسا، غار یخی، غار کیخسرو، چشمه سید محمد، رودخانه‌های پرآب که از دو سوی روستا عبور کرده و به رودخانه ماربُر می‌ریزند، اشاره کرد. مردم روستای خفر، فارس هستند که به گفته افراد محلی، در گذشته از استان فارس به خفر مهاجرت کرده‌اند. تنها پس از چند روز حضور و معاشرت با مردم خفر درمی‌یابید که خفری‌ها مردمانی مهماننواز، صلحجو و صادق هستند و گویی سرشت این سرزمین، زیبایی‌های خود را به خلقیات مردم خفر هدیه داده است.
روستای خفر مبدأ صعود به ۱۴ قله از قله‌های رشته کوه دنا است و بنابراین سالانه، پذیرای کوهنوردان داخلی و خارجی بسیاریست که در چهارفصل سال به قلل رشته کوه دنا و از جمله بلندترین قله رشته کوه زاگرس یعنی قاش مستان (۴۴۳۵ متر) صعود می‌کنند. برای حرفه‌ای‌ها علاوه بر قلل دنا، غار یخ در ارتفاع ۳۸۵۰ متری از سطح دریا، غار کیخسرو، یخچال زندان، آبشار پی دنی، دیواره نوردی، پرنده نگری و رصد حیوانات وحشی از جمله جاذبه‌های گردشگری خواهد بود.
گردشگری باعث تنوع مشاغل در خفر شده، عده‌ای به‌عنوان راهنمای کوهنوردی مشغول به کار هستند و گروه‌های مختلف کوهنوردی را به قله‌های مرتفع دنا هدایت می‌کنند، برخی از اهالی خفر خانه‌های خود را در اختیار مسافران قرار داده و برخی نیز از طریق راه‌اندازی قهوه‌خانه و رستوران درآمد خود را افزایش داده‌اند. در روستای خفر مغازه‌هایی مانند: همه‌چیز فروشی (لباس، کفش، ابزارآلات، مواد غذایی)، سبزی فروشی، بقالی، کفاشی، آش فروشی و….. جهت تأمین نیازهای اولیه و احتمالی بازدیدکنندگان وجود دارند. هتل یا مهمانسرا جهت اقامت بازدیدکنندگان در روستا موجود نبوده و گردشگران می‌توانند از منازل محلی که جهت اقامت آماده هستند، استفاده کنند.
روستای خفر
روستای خفر مبدأ صعود به ۱۴ قله از قله‌های رشته کوه دنا است و بنابراین سالانه، پذیرای کوهنوردان داخلی و خارجی بسیاریست که در چهارفصل سال به قلل رشته کوه دنا و از جمله بلندترین قله رشته کوه زاگرس یعنی قاش مستان (۴۴۳۵ متر) صعود می‌کنند. برای حرفه‌ای‌ها علاوه بر قلل دنا، غار یخ در ارتفاع ۳۸۵۰ متری از سطح دریا، غار کیخسرو، یخچال زندان، آبشار پی دنی، دیواره نوردی، پرنده نگری و رصد حیوانات وحشی از جمله جاذبه‌های گردشگری خواهد بود. گردشگری باعث تنوع مشاغل در خفر شده، عده‌ای به‌عنوان راهنمای کوهنوردی مشغول به کار هستند و گروه‌های مختلف کوهنوردی را به قله‌های مرتفع دنا هدایت می‌کنند، برخی از اهالی خفر خانه‌های خود را در اختیار مسافران قرار داده و برخی نیز از طریق راه‌اندازی قهوه‌خانه و رستوران درآمد خود را افزایش داده‌اند.
در روستای خفر مغازه‌هایی مانند: همه‌چیز فروشی (لباس، کفش، ابزارآلات، مواد غذایی)، سبزی فروشی، بقالی، کفاشی، آش فروشی و….. جهت تأمین نیازهای اولیه و احتمالی بازدیدکنندگان وجود دارند. هتل یا مهمانسرا جهت اقامت بازدیدکنندگان در روستا موجود نبوده و گردشگران می‌توانند از منازل محلی که جهت اقامت آماده هستند، استفاده کنند.
روستای خفر
برای دسترسی به این روستای دیدنی از مسیر اصفهان به‌سمت شهررضا، سپس سمیرم و پس از عبور از حنا به روستای خفر خواهید رسید. طول مسیر از تهران حدود ۷۰۰ کیلومتر است.  آبشار خفر در ۵ کیلومتری روستای خفر و روی دامنه‌های پرشیب دنا در محدوده‌ای تحت عنوان درهقاش مستان واقع گردیده است. این منظره زیبا و دلنشین در ۸۰ کیلومتری جنوب غرب سمیرم و در روستای خفر است. ارتفاع این آبشار در حدود ۳۰ متر، واقع در دامنه شرقی دنا است. نسیم مرطوب همراه با وزش باد، که با قطرات آب ترکیب‌شده، مانع از نزدیک شدن به آبشارمی‌شود و نمای آبشار را حتی از دور، دوچندان زیبا می‌کند.

منبع : کجارو